اولین سالگرد اعلام استقلال کوزوو

کوزوو
Image caption کوزوو اکنون پرچم، قانون اساسی و سرود ملی خودش را دارد

امروز سه شنبه 17 فوریه، در سراسر کوزوو، مراسمی به مناسبت اولین سالگرد استقلال این کشور از صربستان برگزار شد.

اعلام استقلال کوزوو، اقدامی یک جانبه بود و رهبران صربستان آن را هرگز تایید نکردند.

کوزوو، تلاش کرده است علی رغم مخالفت ها و اعتراض های دولت صربستان، در طی یکسال گذشته مرزهایش را امن کند و اقتصادش را رونق بخشد. آلبانیایی تبارها 90 درصد جمعیت 2 میلیونی کوزوو را تشکیل می دهند.

اعلام استقلال یک جانبه کوزوو در سال گذشته تنها از حمایت 54 کشور از میان 192 عضو سازمان ملل متحد برخوردار شده است.

آمریکا، ژاپن و 22 کشور از بین 27 عضو اتحادیه اروپا از جمله این کشورها هستند.

صربستان با برخورداری از حمایت روسیه، حاضر نشده است که استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد و قانونی بودن این اقدام را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه، وابسته به سازمان ملل متحد زیر سئوال برده است.

هاشم تاچی، پیش از آغاز مراسم جشن سالگرد استقلال گفت: "اولین سال استقلال کوزوو با موفقیت کامل همراه بوده است."

آقای تاچی گفت کوزوو موفق شده است در سال گذشته 6% رشد اقتصادی داشته باشد، هزاران شغل جدید ایجاد کرده، ده ها مدرسه تازه احداث کرده و هزاران کیلومتر جاده ساخته است.

اما به گفته هلن فوکس، خبرنگار بی بی سی در پریشیتنا، پایتخت کوسوو مراسم اولین سالگرد استقلال کوزوو در مقایسه با جشن و شادمانی سال گذشته، بی سروصدا تر بود.

خبرنگار بی بی سی می گوید کوزوو اکنون قانون اساسی، سرود ملی و پرچم خود را دارد، اما بسیاری از مردم از اینکه وضعیت زندگیشان با سال گذشته فرق زیادی نکرده، مایوس به نظر می رسند.

"شکننده"

هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو، می گوید هدف، ایجاد کشوری واحد برای همه مردم کوزووست. اما خبرنگاران می گویند که در بخشی هایی در شمال کوزوو بین جوامع صرب و آلبانیایی تبار همچنان اختلاف شدیدی وجود دارد و روابط آنها پرتنش است.

رهبران آلبانیایی تبار کوزوو می گویند صرب ها دائما از طرف مقامات صربستان تشویق می شوند که هرگونه پیشنهاد وتلاشی از طرف دولت کوزوو برای بهبود وضعیت را رد کنند.

پیتر فیت، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در کوزوو به بی بی سی گفته است که نگران وضعیت امنیتی در منطقه صرب نشین شمال کوزوو است.

اقلیت صرب کوزوو و مکان های مذهبی آنها در حال حاضر توسط نیروهای به رهبری ناتو، محافظت می شود.

مطالب مرتبط