هشدار آمریکا به آزمایش موشکی کره شمالی

آزمایش موشکی کره شمالی
Image caption هیلاری کلینتون از کره شمالی خواسته که دست به آزمایش موشکی نزند

گزارش های اطلاعاتی حاکی از آن است که کره شمالی در حال آماده شدن برای آزمایش موشک دور برد تائه پودونگ، است.

احتمالا شماری از موشک های کوتاه برد نیز مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

این آزمایش ها تاقبل از پایان هفته جاری و در زمانی انجام خواهد گرفت که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا سرگرم دیدار از سئول، پایتخت کره جنوبی است.

آزمایش های موشکی کره شمالی با اهداف بسیاری صورت می گیرد اما اعم از این که هدف های تکنیکی این آزمایش ها چه باشد، انجام این آزمایش ها به روند حمایت از دولت کره شمالی در داخل کشور کمک می کند.

البته نباید از نظر دور داشت که این آزمایش ها با هدف جلب توجه امریکا هم صورت می گیرد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا به کره شمالی توجه زیادی داشته و مکررا از مقامات کره شمالی خواسته تا از تهیه مقدمات برای انجام آزمایش های موشکی دست بردارند .

یکی از تازه ترین این هشدارها در جریان سفر او به ژاپن داده شده است. به گفته هیلاری کلینتون، آزمایش موشکی، اقدامی نامناسب در توسعه روند روابط بین دو کشور است.

موضع دولت باراک اوباما در قبال کره شمالی نسبت به دولت قبلی تغییر زیادی نکرده است ولی دولت آقای اوباما به ادامه سیاست گفتگو با کره شمالی از طریق کره جنوبی، ژاپن، روسیه و چین تاکید دارد.

هدف اصلی همچنان توقف برنامه هسته ای کره شمالی در برابر امتیازاتی نظیر توافقنامه صلح ، عادی سازی روابط و کمک اقتصادی به این کشور است.

اما اشاره دولت آقای اوباما، حاکی از آن است که اکنون ابتکار عمل به عهده کره شمالی است.

اتخاذ یک موضع انعطاف ناپذیر توسط هیلاری کلینتون، اطمینان دادن به متحدان آمریکا و دادن این پیام به چین و کره شمالی است که دولت امریکا انتظار دارد تلاش ها در قبال سیاست کرده شمالی به نتیجه برسد، اما در عین حال این لحن سرسختانه نشان دهنده وقوف به مشکلات خاصی است که در روابط با کره شمالی و رژیم پنهانکار این کشور وجود دارد.