اولویت حزب‌الله؛ انتقام قتل مغنیه یا پیروزی در انتخابات؟

حسن نصرالله، دبیر كل حزب‌الله لبنان در نخستین سالگرد قتل عماد مغنیه، فرمانده عملیاتی حزب‌الله گفت كه نیازی به تاكید دوباره بر انتقامگیری از این قتل نمی‌بیند، زیرا این وعده محقق خواهد شد.

عماد مغنیه یك سال پیش در حومه شهر دمشق بر اثر انفجار بمب كشته شد. حزب‌الله لبنان، دولت اسرائیل را مسئول قتل آقای مغنیه دانسته و بر ضرورت انتقامگیری از كشور عبری تاكید كرده است، اما اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل هر گونه دخالت كشورش در عملیات قتل عماد مغنیه را رد كرده است.

در هفته‌های اخیر، دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل هشدار داده بودند كه در سالگرد قتل عماد مغنیه، حزب‌الله ممكن است دست به انتقامجویی علیه اهداف اسرائیلی بزند و از همین رو، بخشی از نیروهای اسرائیلی در شمال این كشور به حال آماده باش در آمده بودند.

آقای نصرالله اما در سخنرانی خود، انتقامجویی از اسرائیل را به آینده‌ای نامعلوم موكول كرد و تنها گفت كه «عماد مغنیه را یك سال قبل ترور كردند تا از دست او راحت شوند ولی مطمئن باشید كه ظرف یك سال گذشته بیش از تمام 25 سال قبل دچار ترس شده‌اند.»

رسانه‌های اسرائیلی پیش از این بارها گزارش داده‌اند كه چند تلاش حزب‌الله برای حمله به اهداف اسرائیل در خارج از این كشور خنثی شده است، اما حزب‌الله در باره این گزارش‌ها موضعی نگرفته است.

Image caption حسن نصرالله انتقامجویی از اسرائیل را به آینده‌ای نامعلوم موكول كرده است

ظاهرا حزب‌الله برای انتقامگیری از قتل عماد مغنیه مصمم است، اما به نظر می‌رسد كه شرایط داخلی و منطقه‌ای لبنان عملی كردن تصمیم حزب‌الله را بسیار سخت و دشوار كرده است.

به گفته مقام‌های اسرائیلی، حزب‌الله می خواهد به نحوی انتقام قتل آقای مغنیه را بگیرد كه این انتقامگیری به بروز جنگ تازه‌ای با اسرائیل منجر نشود.

رهبران اسرائیل اما بارها تاكید كرده‌اند كه هرگونه حمله نیروهای حزب‌الله به اهداف دولت عبری را به سختی پاسخ خواهند داد و این پاسخ تنها به حمله علیه منابع و نیروهای حزب‌الله محدود نخواهد شد.

از نگاه اسرائیل، حزب‌الله اینك بخشی از دولت لبنان است و بنابراین اقدامات این گروه را باید به پای دولت لبنان نوشت.

از این رو، سران اسرائیل بارها تهدید كرده‌اند كه حمله حزب‌الله به مواضع آنان، به معنای اعلام جنگ دولت لبنان با اسرائیل تلقی می‌شود و پاسخ اسرائیل نیز تمام لبنان را در بر خواهد گرفت.

با توجه به این وضعیت، حزب‌الله نمی‌خواهد و یا به عبارتی نمی‌تواند دست به اقدامی زند كه اسرائیل با تمام لبنان درگیر شود. در واقع چنین اقدامی، حزب‌الله را رو در روی بسیاری از جناح‌های لبنانی قرار خواهد داد.

از نقطه نظر منطقه‌ای نیز حزب‌الله برای انتقامگیری از اسرائیل به چراغ سبز سوریه و ایران نیز نیاز دارد.

به نظر می‌رسد در حال حاضر ایران علاقه‌ای به بروز درگیری تازه‌ای بین حزب‌الله و اسرائیل ندارد، اما بی ‌میلی سوریه در این مورد حتی بسیار بیش از ایران است.

سوریه كه در هنگام قتل اسرارآمیز عماد مغنیه وعده داده بود كه به سرعت پرده از راز این قتل برمی‌دارد و عوامل دخیل در آن را افشا می‌كند، با گذشت یك سال از این ماجرا، هنوز هیچ اظهار نظر رسمی در این مورد نكرده است.

ممكن است تعلل سوری‌ها ناشی از بی‌نتیجه ماندن تحقیقاتشان باشد اما احتمال جدی‌تر این است كه سوریه نمی‌خواهد شاهد پیامدهای افشای تحقیقات خود در مورد قتل آقای مغنیه باشد.

Image caption سعد حریری در مراسم چهارمین سالگرد ترور پدرش

در واقع، نامساعد بودن شرایط داخلی و منطقه‌ای برای انتقامگیری حزب‌الله از اسرائیل، سبب شده است كه این گروه، تهدیدهای ضد اسرائیلی خود را در حد لفظ و سخن محدود كند و بیشتر در پی بهره برداری سیاسی از این تهدیدهای لفظی در فضای داخلی لبنان باشد.

در حقیقت، پس از جنگ 33 روزه سال 2006، حزب‌الله بسیار بیش از آنچه به نظر می‌رسد، درگیر مسائل داخلی لبنان شده و به همین علت، درگیری آن با اسرائیل در عمل به صورت امری مربوط به آینده‌ای نه چندان نزدیك در آمده است.

به عبارت دیگر، آنچه بسیار بیش از اسرائیل در رقم زدن سرنوشت حزب‌الله نقش دارد، اتخابات پارلمانی لبنان در خرداد ماه آینده است.

در انتخابات آینده، دو ائتلاف عمده 14 مارس و 8 مارس در رقابت و رویارویی با یكدیگر قرار دارند و هر كدام می‌كوشند تا نمایندگان بیشتری به مجلس بفرستند.

ائتلاف 14 مارس كه هفته پیش با گرامیداشت چهارمین سالگرد ترور رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان سعی كرد تا مانور سیاسی با شكوهی از خود به نمایش بگذارد، در پی كسب اكثریت دو - سوم كرسی‌های مجلس آینده است تا بتواند ضمن تشكیل دولت، اقدام‌های قانونی لازم را برای خلع سلاح حزب‌الله صورت دهد.

در مقابل، ائتلاف 8 مارس كه عملا رهبری آن با حزب‌الله است، در صدد افزایش قدرت خود در مجلس آینده برای خنثی كردن طرح های سیاسی ائتلاف 14 مارس است.

بر همین اساس، هر كدام از دو ائتلاف رقیب می‌كوشند تا خود را طرف پیروز در انتخابات آینده معرفی كنند.

حسن نصرالله در سخنرانی دیروز خود در همین زمینه گفت كه اگر ائتلاف متبوع وی در انتخابات پیروز شود، به ائتلاف رقیب پیشنهاد یك - سوم كابینه و برخورداری از حق وتو را خواهد داد و اگر ائتلاف 14 مارس این پیشنهاد را نپذیرفت، ائتلاف 8 مارس خود دولت ملی را تشكیل خواهد داد.

این در حالی است كه هنوز نمی توان طرف پیروز انتخابات پارلمانی آینده لبنان را مشخص كرد. به نظر می‌رسد تشكیل دادگاه بین‌المللی برای محاكمه مظنونان به قتل رفیق حریری كه قرار است از اول مارس در لاهه شروع به كار كند و نیز عملكرد سوریه در چند ماه آینده، تاثیر به سزایی بر نتیجه انتخابات لبنان داشته باشد.

اگر دادگاه لاهه افرادی از نزدیكان سوریه در لبنان را به عنوان متهم ترور آقای حریری معرفی كند و یا اینكه تلاش های اخیر عربستان سعودی برای آشتی با سوریه به توافق آنها در باره لبنان منجر شود، نتیجه انتخابات لبنان ممكن است بر خلاف انتظار ائتلاف 8 مارس باشد.

مطالب مرتبط