رئیس زندان خمرهای سرخ محاکمه می شود

کاینگ گوک ایو
Image caption کاینگ گوک ایو شخصا بر شکنجه پانزده هزار نفر نظارت کرده است

سی سال پس از سرنگونی خمرهای سرخ در کامبوج، یکی از مسوولان سابق این حکومت در دادگاهی که با پشتیبانی سازمان ملل متحد برگزار می شود، محاکمه خواهد شد.

کاینگ گوک ایو، معروف به داخ، مدیریت زندان مخوف اس-۲۱ را برعهده داشته و متهم به نظارت بر شکنجه و مرگ حدود ۱۵ هزار زندانی است.

این دادگاه حاصل یک دهه مذاکرات سخت است. گفته می شود حدود هزار نفر در جلسه دادگاه که سه شنبه برگزار می شود، شرکت خواهند کرد.

ریچ سامباث، سخنگوی دادگاه گفت: "این باید روز بزرگی برای مردم کامبوج باشد زیرا عدالتی که آنها سی سال انتظارش را کشیده اند به تدریج در حال نزدیک تر شدن است."

میدان های کشتار

رفیق داخ، معلمی بود که به فرماندهی زندان مخوف اس-۲۱ ارتقا یافته بود. او از سال ۱۹۷۵ که خمرهای سرخ قدرت را در کامبوج در دست گرفتند، به مدت ۴ سال فرماندهی این مرکز بازپرسی و شکنجه را که در پنوم پن بر عهده داشت.

او متهم است که شخصا بر شکنجه ۱۵ هزار نفر نظارت کرده است.

افرادی که از زیر شکنجه های سنگین این بازداشتگاه جان به در می بردند، برای اعدام به "میدان های کشتار" فرستاده می شدند.

جاناتان هید، خبرنگار بی بی سی در جنوب شرقی آسیا می گوید بسیاری از شکنجه شدگان در اس-۲۱ از اعضای وفادار حزب حاکم بودند که در هرج و مرج ماه های پایانی حکومت خمرهای سرخ مورد سوءظن مقام های دولتی قرار گرفته بودند.

محل اختفای کاینگ گوک ایو که ۶۶ سال سن دارد، در سال ۱۹۹۷ به وسیله یک عکاس بریتانیایی کشف شد و او دو سال بعد بازداشت شد.

از کاینگ گوک ایو به عنوان یک مسیحی تواب نام برده می شود. او در جریان بازجویی های خود با مقام های قضایی همکاری کرده است و گفته می شود اطلاعات مهمی را درباره رهبری خمرهای سرخ در اختیار آنها قرار داده است.

گفته می شود این اطلاعات در محاکمه پنج مسوول خمرهای سرخ به کار گرفته خواهد شد. این افراد از سران ارشد این حزب هستند.

رفیق داخ اولین عضو خمرهای سرخ است که به خاطر جنایات آن محاکمه می شود ولی متهم اصلی جنایت های این رژیم، پل پوت که رهبری آن را بر عهده داشت در سال ۱۹۹۸ در مجاورت مرز تایلند درگذشت و از محاکمه گریخت.

گفته می شود بیشتر از دو میلیون تن از شهروندان کامبوج در دوران حکومت پل پوت جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط