غول های خودرو سازی آمریکا در خطر ورشکستگی

Image caption جنرال موتورز هشدار داده است که بدون کمک دولت ورشکست می شود

جنرال موتورز ، یکی از بزرگترین شرکت های خودروسازی در آمریکا از دولت این کشور درخواست کرده است تا حدود 22 میلیارد دلار علاوه بر 17 میلیارد دلاری که تاکنون دریافت کرده، به این شرکت پرداخت کند تا از خطر ورشکستگی کامل نجات یابد.

این هفته جنرال موتورز اعلام کرد قصد دارد 47000 نفر را که بیش از نیمی از آنها کارمندان خارجی هستند، از کار بیکار کند. این شرکت همچنین قرار است از 8 مدل تنها چهار نوع خودرو تولید کند. به این ترتیب تنها مدل های شورولت، بیوک، کادیلاک و جی ام سی تولید خواهد شد.

این شرکت خودروسازی در حال حاضر سرگرم مذاکره با دولت های خارجی از جمله آلمان، سوئد، بریتانیا و کانادا برای اخذ وام 6 میلیارد دلاری است.

مدیران این شرکت می گویند آنها به این مقدار وام نیاز دارند تا به شرکت های خارجی وابسته به جنرال موتورز کمک کنند.

جنرال موتورز می گوید می تواند تا دو سال دیگر دوباره به مرحله سود دهی برسد و وام هایش را به طور کامل پرداخت کند.

این شرکت غول آسا در ماه دسامبر اعلام کرده بود که تا سال 2012 تعداد کارخانه های خود را از 47 به 38 عدد خواهد رساند اما اخیرا اعلام کرد که 5 کارخانه دیگر را نیز خواهد بست. به این ترتیب تنها 33 کارخانه به تولید خودرو ادامه خواهند داد.

شرکت کرایسلر نیز از دولت آمریکا درخواست 4 میلیارد دلار کرده است و قصد دارد 3000 نفر را بیکار کند. این شرکت نیز قصد دارد تولید 3 مدل از انواع خودرو هایش را متوقف کند. بنابر این تولید کرایسلر اسپن، پی تی کروزر و داج دورنگو تا پایان سال 2009 میلادی متوقف می شود.

مطالب مرتبط