آمریکا ارتباط قوی تر با اندونزی را وعده داد

Image caption هیلاری کلینتون و حسن ویراجودا

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است آمریکا به دنبال عمیق تر کردن روابطش با اندونزی، کشوری با بزرگترین جمعیت مسلمان در جهان است.

او همچنین اندونزی را ستود چون این کشور نشان داده است که "اسلام، دموکراسی و مدرنیته" می توانند در کنار یکدیگر رشد کنند.

اندونزی دومین کشوری است که خانم کلینتون در سفرش به آسیا، در مقام وزارت امور خارجه آمریکا، از آن دیدن می کند. سفر به آسیا اولین سفر خارجی وزیر امور خارجه آمریکاست.

وزیر امور خارجه آمریکا در جاکارتا، پایتخت اندونزی، گفت، اندونزی نقشی مهم در سیاست خارجی دولت آمریکا ایفا می کند. اما او نگفت که این نقش دقیقا چیست.

تحلیلگران می گویند سفر خانم کلینتون به اندونزی، که در مجموع کشوری دارای دموکراسی صلح آمیز قلمداد می شود، حاکی از تمایل آمریکا برای تعامل با جهان اسلام به روشی جدید است. آنها معتقدند که اگر چه وزیر امور خارجه آمریکا جزئیات روش جدید تعامل با جهان اسلام را برملا نکرده است، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می خواهد نشان دهد که جهان اسلام را فراتر از خاورمیانه و افغانستان می بیند.

آقای اوباما بخشی از دوره کودکی خود را در اندونزی گذرانده است و گزارشگر بی بی سی در جاکارتا می گوید اندونزی با حسن نظر زیادی به رئیس جمهوری آمریکا می نگرد.

خانم کلینتون گفت تجربه به آقای اوباما ثابت کرده است که مردم با فرهنگ های متفاوت می توانند با یکدیگر همزیستی داشته باشند.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از گفتگو و ملاقات با حسن ویراجودا، همتای اندونزیایی خود گفت که دو کشور ارزش ها و منافع مشترک دارند. دو مقام موضوعاتی مانند ایجاد ارتباط در زمینه تغییر آب و هوا، تجارت، امنیت و جنگ با تروریسم را به بحث و بررسی گذاشته اند.

وزیر امور خارجه آمریکا در سفر کوتاه مدت خود به اندونزی همچنین با ساسیلو بامبنگ یودهواویونو، رئیس جمهوری این کشور ملاقات می کند.

روابط میان آمریکا و اندونزی در دوره ریاست جمهوری جورج بوش به طور چشمگیری گسترش یافت. در زمان آقای بوش و پس از چند بمبگذاری در اندونزی توسط گروه های اسلام گرا، روابط نظامی میان دو کشور و همچنین همکاری آنها برای مبارزه با تروریسم افزایش یافت.

اما نگرش کلی اندونزی به آمریکا به خاطر سیاست های این کشور در خاورمیانه و حمله نظامی آن به عراق و افغانستان، منفی شد. این نگرش همچنان به قوت خود باقی است و مردم اندونزی می گویند که منتظرند ببینند آقای اوباما چه تغییراتی را به اجرا در می آورد.

خانم کلینتون پیش از اندونزی به ژاپن سفر کرد و بعد از اندونزی عازم چین و کره جنوبی است.

مطالب مرتبط