کلینتون کره شمالی را به مذاکره فراخواند

Image caption وزیر خارجه آمریکا از قصد آمریکا برای بازگرداندن کره شمالی بر سر میز مذاکره سخن گفت

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر به کره جنوبی گفت اگر کره شمالی خواستار رابطه بهتر با آمریکا است باید از اقدام های تحریک آمیز بپرهیزد.

او در جریان یک کنفرانس خبری در سئول (در قالب اولین سفر خارجی خود به عنوان وزیر خارجه دولت باراک اوباما)، پایتخت کره جنوبی کره شمالی را از درگیر شدن در جنگ لفظی "غیرمفید" برحذر داشت و گفت توهین به کره جنوبی و اجتناب از گفتگو با این کشور به پیشرفت روابط کره شمالی با آمریکا کمک نمی کند.

خانم کلینتون گفت آمریکا قصد دارد با حرکت به سوی کره شمالی این کشور را بر سر میز مذاکرات بین المللی درباره برنامه هسته ای آن کشور بازگرداند.

این مذاکرات از اواخر سال گذشته متوقف مانده است.

هیلاری کلینتون همچنین در جریان سفر به کره جنوبی نام استفن بازورت، سفیر پیشین آمریکا در کره جنوبی (1997-2000) را به عنوان نماینده آمریکا در مذاکرات شش جانبه توقف برنامه هسته ای کره شمالی که کشورهای ژاپن، چین و روسیه را نیز دربر می گیرد، معرفی کرد.

Image caption سفر خانم کلینتون به آسیا در شرایطی انجام شد که حدس هایی درباره آزمایش موشک های دوربرد کره شمالی مطرح شده است

روز پنجشنبه 19 فوریه رسانه های دولتی کره شمالی هشدار داده بودند که این کشور کاملا آماده جنگ با کره جنوبی است.

این هشدار در شرایطی منتشر شد که گزارش شده کره شمالی قصد دارد یک موشک دوربرد خود را نیز آزمایش کند. خانم کلینتون حاضر به اظهار نظر در این مورد نشد اما با استناد به قطعنامه 1718 شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تعلیق کلیه فعالیت های مربوط به برنامه بالستیک کره شمالی شد.

سفر هیلاری کلینتون به کره جنوبی در شرایطی انجام شده که حدس و گمان هایی درباره وضعیت نامناسب جسمانی کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی مطرح است.

در سال گذشته میلادی گزارش هایی مبنی بر سکته مغزی این رهبر در برخی منابع خبری منتشر شد و از آنجا که به نظر نمی رسد آقای کیم جانشینی را برای خود تعیین کرده باشد دیپلمات های غربی نگرانند هرگونه بحران در رهبری کره شمالی به افزایش تنش در این شبه جزیره منجر شود.

خانم کلینتون در آخرین بخش از سفر خود به آسیا از چین دیدن خواهد کرد.

مطالب مرتبط