حمایت لیبرمن احتمال نخست وزیری نتانیاهو را بیشتر کرد

Image caption به نظر می رسد اکثریت نمایندگان پارلمان اسرائیل از نخست وزیری بنیامین نتانیاهو حمایت می کنند

آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راست گرای "اسرائیل بیتنا" در اسرائیل از بنیامین نتانیاهو برای احراز سمت نخست وزیری حمایت کرد.

هر چند نتایج انتخابات به پیروزی قاطع هیچکدام از احزاب منجر نشد، اما حزب اسرائیل بیتنا توانست در انتخابات اخیر اسرائیل بیش از گذشته رای مردم را کسب کند (15 کرسی - دو کرسی بیش از حزب کارگر) و این اظهارنظر آقای لیبرمن احتمال نخست وزیری بنیامین نتانیاهو را به شدت افزایش داد و به این ترتیب احتمالا شیمون پرزرئیس جمهور اسرائیل از او خواهد خواست تا تشکیل کابینه را بعهده بگیرد.

با این حال آقای لیبرمن حمایت حزب خود را وابسته به ایجاد ائتلافی "گسترده" دانست که سه حزب بزرگ اسرائیل از جمله حزب کادیما را در بر بگیرد.

حزب کادیما که با اختلاف یک کرسی نسبت به حزب لیکود بیشترین میزان کرسی را در انتخابات کسب کرد در تازه ترین واکنش، اعلام کرده که به یک ائتلاف راست افراطی نخواهد پیوست و در صورت لزوم به حزب مخالف دولت تبدیل خواهد شد.

ائتلافی که هدایت اسرائیل را بعهده خواهد گرفت باید حداقل 61 کرسی از 120 کرسی کنست (مجلس اسرائیل) را در اختیار داشته باشد.

حزب کادیما (تحت رهبری زیپی لیونی) 28 کرسی، و حزب لیکود (تحت رهبری بنیامین نتانیاهو) 27 کرسی را به دست آوردند.

اما احزاب ملی گرا و مذهبی نیز که بطور بالقوه متحدان حزب لیکود محسوب می شوند نیز آراء بالایی در انتخابات کسب کردند.

اگر شیمون پرز از بنیامین نتانیاهو درخواست کند که تشکیل دولت را بعهده بگیرد، باید آن را اتفاقی نادر محسوب کرد زیرا بطور معمول در اسرائیل تقاضای تشکیل دولت از رهبر حزبی که بیشترین کرسی را در انتخابات کسب کرده صورت گرفته است.

مطالب مرتبط