پارلمان قرقیزستان به تعطیلی پایگاه آمریکا رای داد

Image caption پایگاه مناس تنها پایگاه امریکا در آسیای میانه است و اهمیتی استراتژیک برای آمریکا دارد.

پارلمان جمهوری قرقیزستان به بسته شدن پایگاه هوایی آمریکا در این کشور (پایگاه مناس) رای داده است.

این پایگاه یکی از مسیرهای کلیدی تامین ملزومات نیروهای آمریکایی در افغانستان به شمار می رود و هزاران سرباز آمریکایی هر ماه از طریق این پایگاه به افغانستان وارد یا از آنجا خارج می شوند.

همچنین یک هواپیمای تانکر عظیم آمریکا در این پایگاه مستقر است که از آن برای عملیات سوخت رسانی هوایی به هواپیماهای جنگنده آمریکاکه مشغول انجام عملیات در این ناحیه هستند استفاده می شود.

آمریکا پس از دریافت نامه رسمی حاوی تصمیم دولت قرقیزستان شش ماه فرصت خواهد داشت تا این پایگاه را تخلیه کند اما مقام های آمریکایی تا کنون دریافت نامه ای رسمی به این مضمون را تایید نکرده اند.

تصمیم پارلمان قرقیزستان پس از تایید از سوی قربان بیگ باقی یف، رئیس جمهور این کشور رسمیت خواهد یافت.

این تصمیم تنها ساعتی پیش از آغاز اجلاس وزرای دفاعی کشورهای عضو پیمان ناتو در لهستان اتخاذ شد که آمریکا قصد داشت در آن درخواست کمک بیشتر برای مقابله با طالبان در افغانستان را مطرح کند.

افزایش مشکلات آمریکا

تحلیلگران می گویند تصمیم پارلمان قرقیزستان احتمالا بر روند اجرای برنامه اخیر آمریکا جهت اعزام و استقرار 17 هزار نیروی بیشتر در افغانستان تاثیر بگذارد.

بسته شدن پایگاه مناس مشکلات آمریکا در افغانستان را دو چندان خواهد کرد، زیرا مسیر انتقال ملزومات نیروهای این کشور و ناتو از طریق پاکستان بطور ممتد و روز افزون مورد حمله پیکارجویان قرار دارد.

در حال حاضر دولت آمریکا تلاش خود برای ایجاد پایگاهی دیگر در این منطقه را افزایش داده است.

دولت آمریکا در سال های گذشته پایگاهی در ازبکستان داشت اما پس از سرکوب یک تظاهرات گسترده در شهر اندیجان کشور ازبکستان، و انتقادهای مطرح شده از سوی دولت امریکا و کشورهای اتحادیه اروپا، دولت ازبکستان این پایگاه را تعطیل کرد.

اما روز سه شنبه هفته جاری (17 فوریه) ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای میانه بار دیگر با مقام های ازبکستان که کشورشان از طریق خط راه آهن به افغانستان مرتبط است، گفتگو کرد.

آمریکا در حال حاضر با روسیه و قزاقستان برای ارسال محموله های غیرنظامی از طریق ارتباط خط راه آهن این کشورها با افغانستان به توافق رسیده است اما این محموله ها در ادامه مسیر باید از ازبکستان عبور کنند.

همچنین گزارش هایی مبنی بر دیدار هیئتی از وزارت حمل و نقل آمریکا از تاجیکستان برای بررسی امکان ارسال ملزومات از طریق این کشور منتشر شده است.

دولت قرقیزستان این ادعا که برای بستن پایگاه آمریکا از سوی روسیه تحت فشار قرار گرفته را تکذیب می کند.

این ادعا به ویژه پس از آن مطرح شد که روسیه در جریان سفر آقای باقی یف به مسکو قول داد بیش از دو میلیارد دلار به قرقیزستان کمک مالی انجام دهد و پس از آن و در اوایل ماه جاری میلادی رئیس جمهور قرقیزستان بحث بستن پایگاه آمریکا را مطرح کرد.

مطالب مرتبط