08:38 گرينويچ - پنج شنبه 19 فوريه 2009 - 01 اسفند 1387

ادامه محاکمه منتظر الزیدی به تعویق افتاد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ادامه محاکمه خبرنگار عراقی که در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی کفش های خود را به سمت جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا پرتاب کرده بود، به ماه آینده موکول شد.

منتظر الزیدی متهم شده بود با پرتاب کردن کفش به سوی جرج بوش، به یک رهبر خارجی حمله کرده است و بر اساس این اتهام ممکن بود حد اکثر به ۱۵ سال حبس محکوم شود.

قضات دادگاه روز پنجشنبه اول اسفند، اندکی پس از آغاز محاکمه گفتند زمان بیشتری احتیاج دارند تا بررسی کنند آیا سفر آقای بوش به عراق که حادثه پرتاب کفش در آن اتفاق افتاد، یک سفر رسمی بوده است یا خیر.

ده ها تن از حامیان آقای زیدی برای تشویق او که برای نخستین بار از زمان حادثه در انظار عمومی ظاهر می شد در دادگاه حاضر شده بودند.

خبرنگار بی بی سی در دادگاه می گوید به نظر می رسید حال او خوب باشد، هرچند یک دندان شکسته در دهانش دیده می شد.

ادعاهایی مطرح شده بود که آقای زیدی را در هنگام بازداشت ضرب و شتم کرده اند.

وکلای او می گویند در کشوری که پس از حمله سال ۲۰۰۳ نیروهای به رهبری آمریکا هنوز در آن احساسات تند وجود دارد، آقای زیدی تنها قصد داشته نظر خود را نشان دهد.

عمل آقای زیدی در دنیای غرب برای او بدنامی به همراه داشت، اما در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی مورد استقبال مردم قرار گرفت.

"نشان بی حرمتی"

رئیس گروه وکلای مدافع آقای زیدی به بی بی سی گفت آنها تلاش خواهند کرد اتهام را رد کنند و امکان آزادی فوری آقای زیدی را فراهم آورند.

او گفت موکلش از آنچه انجام داده دفاع می کند و از آقای بوش عذرخواهی نخواهد کرد.

وکلای آقای زیدی پیش تر گفته بودند او تنها مخالفتش را با حضور آمریکا در عراق نشان داده و اقدام او خطری جدی برای آقای بوش ایجاد نکرده است.

ضیاء السعدی، وکیل مدافع، در ماه دسامبر به خبرگزاری رویترز گفته بود: "هرگز شنیده اید کسی با کفش به قتل رسیده باشد"؟

او اضافه کرد: "مردم در اروپا برای توهین به کسی، تخم مرغ و گوجه فرنگی گندیده به سمت او پرتاب می کنند، اما در عراق پرتاب کشف نشان بی حرمتی است".

منتظر الزیدی روز ۱۵ دسامبر ۲۰۰۸ در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد هر دو لنگه کفش خود را به سمت جرج بوش که در آن هنگام رئیس جمهوری آمریکا بود، پرتاب کرد.

او آقای بوش را "سگ" خطاب کرد و گفت کفش هایش "بوسه خداحافظی" از طرف کسانی است که در عراق کشته، یتیم یا بیوه شده اند.

جرج بوش خود را از مسیر کفش ها کنار کشید و خونسردی خود را حفظ کرد. او لحظاتی بعد به شوخی گفت که کفش ها سایز ۱۰ بوده اند.

آقای زیدی بلافاصله دستگیر شد و تا کنون در بازداشت بوده است.

دولت عراق عمل آقای زیدی را "شرم آور" خواند و آن را محکوم کرد، اما هزاران تن در سراسر جهان عرب و کشورهای اسلامی اقدام او را جشن گرفتند و خواستار آزادی او شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.