حماس 'برای باراک اوباما نامه فرستاد'

جان کری
Image caption معلوم نیست آقای کری نامه حماس را قبول کرده است یا نه

یک مقام ارشد سازمان ملل می گوید که حماس از طریق یک سیاستمدار آمریکایی که از غزه دیدن می کند نامه ای را خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ارسال کرده است.

کارن ابوزید رئیس آژانس امدادرسانی سازمان ملل در مناطق فلسطینی، به بی بی سی گفت که این نامه در اختیار سازمان ملل گذاشته شده و این سازمان آن را منتقل کرده است.

خانم ابوزید نگفت که آیا سناتور کری نامه را قبول کرده است یا نه، و به علاوه چیزی از جزئیات نامه فاش نشد.

آمریکا گروه پیکارجوی فلسطینی حماس که کنترل غزه را در سال 2007 به دست گرفت یک سازمان تروریستی می داند و با آن تماس ندارد.

هم اکنون جان کری رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و دو نماینده کنگره آمریکا سرگرم دیدار از نوار غزه هستند اما انتظار نمی رود با حماس ملاقات کنند.

خبرنگاران می گویند به نظر می رسد که این سفر بیشتر جنبه انساندوستانه داشته باشد تا سیاسی.

در این سفر کیت الیسون (اولین نماینده مسلمان منتخب در کنگره آمریکا) و برایان بیرد (متخصص روانشناشی بالینی) آقای کری را همراهی می کنند و از دو سال قبل که حماس کنترل نوار غزه را در اختیار گرفت این بلندپایه ترین هیئت آمریکایی است که از غزه دیدار می کند.

با این حال آنها نه به نمایندگی از سوی دولت بلکه در قالب نماینده کنگره از غزه بازدید می کنند.

آقای کری که پیشتر از اسرائیل بازدید کرده بود گفته است که این سفر "نه نشانه تغییری در ارتباط با حماس بلکه نشانگر تلاش ما برای گوش کردن و آموختن است."

قرار بود آقای کری با نمایندگان سازمان های بین المللی از جمله آژانس امداد سازمان ملل متحد (UNRWA) دیدار کند که تاسیسات آن در جریان حملات اسرائیل به غزه هدف قرار گرفت.

کیت الیسون و برایان بیرد روز پنجشنبه از ناحیه ای در شمال غزه دیدار کردند که در جریان حمله 22 روزه اسرائیل به غزه به شدت آسیب دیده بود.

آقای کری پیش از سفر به غزه از اسرائیل و شهر اسدروت دیدار کرد که به ویژه در جریان مناقشه اسرائیل و حماس هدف راکت های دست ساز فلسطینی قرار گرفت.

مطالب مرتبط