حماس ارسال نامه برای اوباما را تکذیب کرد

جان کری
Image caption آقای کری سناتور آمریکایی، در حال حاضر از غزه دیدن می کند

جنبش فلسطینی حماس این خبر را تکذیب کرده که توسط جان کری، سناتور آمریکایی که به غزه رفته، نامه ای برای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ارسال داشته است.

مقامات سازمان ملل گفته بودند این نامه در یک ساختمان سازمان ملل متحد در نوار غزه گذاشته شده بود ولی حماس می گوید بهیچوجه با یک چنین شیوه ای با دولت آمریکا تماس نخواهد گرفت.

معهذا فوزی بارهوم، یک سخنگوی حماس گفت مقامات حماس آماده اند با هر کشوری که از حق فلسطینیان حمایت می کند تماس برقرار کنند.

دولت آمریکا حماس را یک سازمان تروریستی خوانده و با هر گونه تماسی با این گروه مخالف است.

هم اکنون جان کری رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و دو نماینده کنگره آمریکا سرگرم دیدار از نوار غزه هستند اما انتظار نمی رود با حماس ملاقات کنند.

خبرنگاران می گویند به نظر می رسد که این سفر بیشتر جنبه انساندوستانه داشته باشد تا سیاسی.

در این سفر، کیت الیسون (اولین نماینده مسلمان منتخب در کنگره آمریکا) و برایان بیرد (متخصص روانشناشی بالینی) آقای کری را همراهی می کنند.

از دو سال قبل که حماس کنترل نوار غزه را در اختیار گرفت این بلندپایه ترین هیئت آمریکایی است که از غزه دیدار می کند.

با این حال آنها نه به نمایندگی از سوی دولت، بلکه در قالب نماینده کنگره آمریکا از غزه بازدید می کنند.

آقای کری که پیشتر از اسرائیل بازدید کرده بود گفته است که این سفر "نه نشانه تغییری در ارتباط با حماس بلکه نشانگر تلاش ما برای گوش کردن و آموختن است."

قرار بود آقای کری با نمایندگان سازمان های بین المللی از جمله آژانس امداد سازمان ملل متحد (UNRWA) که تاسیسات آن در جریان حملات اسرائیل به غزه هدف قرار گرفت، ملاقات کند.

مطالب مرتبط