کلینتون خواستار مناسبات قوی تر با چین شد

هیلاری کلینتون و همتای چینی اش در پکن
Image caption خانم کلینتون در اولین سفر خارجی خود به آسیا رفته است

هیلاری کلینتون در جریان نخستین سفر خارجی خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا خواستار مناسبات قوی تر کشورش با پکن شده است.

خانم کلینتون در دیداری از پکن گفت که همکاری میان آمریکا و چین در زمینه مسائل جهانی همچون اقتصاد و تغییرات آب و هوایی "واجب" است.

وی در جریان گفتگو با یانگ جیچی وزیر خارجه چین گفت "ما می خواهیم روابط را عمیق تر کنیم و گسترش دهیم."

وی در جریان دیدار از آسیا قبلا از ژاپن، اندونزی و کره جنوبی بازدید کرده است.

خانم کلینتون قرار است روز شنبه با هو جینتائو رئیس جمهوری چین و ون جیابائو نخست وزیر این کشور ملاقات و درباره طیف وسیعی از مسائل جهانی از جمله کره شمالی و تغییرات آب و هوایی گفتگو کند.

وزیر خارجه آمریکا در جریان اظهاراتش در برابر خبرنگاران و پیش از مذاکرات رسمی با وزیر خارجه چین گفت: "ما معتقدیم که یک شالوده محکم را بنا نهاده ایم، اما کارهای زیادی هست که باید انجام شود."

"به نظر ما واجب است که آمریکا و چین در زمینه طیفی از مسائل از اقتصاد گرفته تا تغییرات آب و هوایی در جهان تا توسعه و خیلی مسائل دیگر همکاری کنند."

آقای یانگ گفت که دو کشور با یک رشته چالش های "عمده و عاجل" روبرو هستند.

وی اظهار نظر کرد که لازم است دو کشور "دیالوگ میان خود را تقویت کنند... و برای ارتقاء روابط به سطحی تازه با هم کار کنند."

پیش از ورود خانم کلینتون به پکن بسیاری منتظر بودند ببینند آیا وی به طور علنی مساله حقوق بشر را مطرح خواهد کرد یا نه.

مقام های آمریکایی در گذشته بحث در مورد این موضوع را پشت درهای بسته انجام داده اند چرا که نمی خواستند میزبانان خود را سرافکنده کنند.

خانم کلینتون در سال 1995 در جریان ریاست جمهوری شوهرش، بیل کلینتون، در بازدیدی از پکن علنا از کارنامه چین در زمینه حقوق زنان انتقاد کرد.

اما او روز جمعه گفت که اختلافات با چین بر سر حقوق بشر، تایوان و تبت نباید مانع همکاری های گسترده تر دوجانبه شود.

خانم کلینتون هفه گذشته پیش از آغاز سفر آسیا گفته بود درحالی که برخی چین را یک کشور متخاصم می دانند، فرصت های واقعی برای توسعه روابط خوب با پکن در زمینه مسائلی چون تغییرات آب و هوایی و انرژی پاکیزه وجود دارد.

جناح محافظه کار در واشنگتن خواهان سخت گیری آمریکا در برابر چین است، اما وزیر امور خارجه آمریکا جمعه گذشته در سازمان غیر دولتی "جامعه آسیا" در نیویورک این نظر را رد کرد: "ما معتقدیم که آمریکا و چین می توانند به موفقیت یکدیگر کمک و از آن بهره ببرند. این به نفع هر دو کشور است که موارد نگرانی مشترک و فرصت های متقابل خود را مشخص کنند."

چین بعد از کانادا بزرگ ترین شریک تجاری آمریکاست.

هیلاری کلینتون همینطور نقش چین در مذاکرات شش جانبه برای پایان دادن به برنامه اتمی کره شمالی را مثبت دانست.

مطالب مرتبط