زندان جدید بغداد در 'ابوغریب' افتتاح شد

Image caption ابوغریب پس از برملا شدن بدرفتاری های سربازان آمریکایی با زندانیان عراقی در آنجا مشهور شد

ابو غریب، زندانی که پس از برملا شدن بدرفتاری سربازان آمریکایی با زندانیان عراقی در سال 2004 نامش سر زبان ها افتاد، دوباره بطور رسمی آغاز به کار کرد.

کنترل این زندان به عراقی ها واگذار شده و نام آن به زندان مرکزی بغداد تغییر یافته است.

تغییرات گسترده ای در ساختمان و تاسیسات این زندان داده شده و از جمله بیمارستان، اتاق های استراحت و اتاق های ملاقات آن تعمیر و بازسازی شده اند.

کار در این زندان که به زندان اصلی بغداد بدل خواهد شد، آغاز شده و در آن 12 هزار زندانی نگهداری خواهند شد.

البته در ابتدا تنها یکی از چهار بخش زندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر 300 زندانی برای آزمایش امکانات زندان در آنجا هستند و وقتی زندان بطور رسمی افتتاح شود شمار زندانیان به 3500 نفر افزایش خواهد یافت.

ادعاهای شکنجه

در کنار تغییر نام، وزارت دادگستری عراق در تلاش است وجهه و حقایق موجود درباره این زندان را نیز تغییر دهد و آن را به یک زندان نمونه مبدل سازد.

Image caption ابوغریب از سال 2004 که این عکس گرفته شد، تغییرات زیادی کرده است

از جمله قرار است مانعی برای بازدیدهای سرزده و برنامه ریزی نشده صلیب سرخ و دیگر سازمان های فعال در زمینه امور انسانی از این زندان وجود نداشته باشد.

با این حال آمریکایی ها کماکان از 14 هزار زندانی عراقی دیگر در دیگر بازداشتگاه ها نگهداری می کند، هر چند حوادث و رسوایی ابوغریب باعث شده شرایط نگهداری این زندانیان به میزان گسترده ای مورد بازبینی قرار گیرد.

بر اساس موافقت جدیدی که بر سر وضعیت نیروها در عراق به دست آمده قرار است روزانه حدود 50 نفر زندانی آزاد شوند.

در این بین با کاهش دخالت نیروهای آمریکایی زندانیانی که هنوز اتهام هایی علیه آنها مطرح است به عراقی ها تحویل داده خواهند شد.

این در حالی است که برخی زندان های دیگر عراق وضعیت نگران کننده است و علاوه بر ازدحام بیش از حد زندانیان ادعاهایی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان و شکنجه آنها نیز مطرح می شود.

مقام های آمریکایی می گویند زندانیانی که از حیطه مسئولیت آنها خارج می شوند تنها به زندان هایی منتقل خواهند شد که تحت اداره وزارت دادگستری عراق قرار دارند و بر اساس موازین و استانداردهای بین المللی اداره می شوند.

مطالب مرتبط