تنش دولت اردوغان با غول رسانه‌ای ترکیه

Image caption رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه

تنش جدیدی میان دولت ترکیه و بزرگ ترین گروه رسانه ای این کشور شکل گرفته است.

تنش جدید زمانی آغاز شد که وزارت دارایی ترکیه جریمه زیادی را برای فرار این غول رسانه ای ترکیه از پرداخت مالیات وضع کرد.

گروه رسانه ای دوغان در بیانیه ای جریمه وضع شده برای این شرکت را شرم آور خوانده و مدعی شده که دولت ترکیه انگیزه سیاسی در صدور این جریمه داشته است.

گروه دوغان بیشتر رسانه های سکولار ترکیه را در اختیار دارد که غالبا خبر و گزارش های انتقادی از دولت محافظه کار مذهبی رجب طیب اردوغان منتشر می کنند.

آقای اردوغان بارها از هواداران خود خواسته تا محصولات این غول رسانه ای ترکیه را تحریم کنند. نخست وزیر ترکیه ادعا می کند که رسانه های وابسته به این گروه، دروغ چاپ می کنند.

سارا رینسفورد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید مدتهاست که میان دولت آقای اردوغان و این غول رسانه ای ترکیه روابط نه چندان حسنه ای برقرار است و به نظر می رسد که آنها به سمت یک رویارویی در حال حرکتند.

وزارت دارایی ترکیه جریمه ای بالغ بر نیم میلیون دلار برای این گروه رسانه ای وضع کرده که در این کشور بی سابقه است.

این وزارتخانه می گوید بازرسی ها از این شرکت نشان داده که گروه دوغان مالیات های خود را مرتب پرداخت نکرده است.

وزارت دارایی ترکیه گفته که گروه دوغان سهامش را در یک تلویزیون خصوصی در سال 2006 فروخت اما در پرداخت مالیات آن، مرتکب اشتباهاتی عمدی شد.

گروه دوغان این اتهام را رد کرده و آنها را شرم آور خوانده است.

روزنامه های وابسته به گروه دوغان انتقادهای شدیدی را علیه دولت ترکیه مطرح کرده و انگیزه دولت از اقدامات اخیر را زیر سئوال برده اند. آنها می گویند دولت به دلایل سیاسی به گروه دوغان حمله می کند.

اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه هم اقدام دولت در وضع جریمه سنگین را محکوم کرده و آن را ناعادلانه خوانده است. این اتحادیه با خطرناک خواندن این اقدام گفته دولت در تلاش برای ساکت کردن مخالفان خود است.

وضع جریمه مالیاتی برای گروه دوغان پیش از انتخابات محلی ماه آینده ترکیه صورت گرفته است. این انتخابات از اهمیت خاصی برخوردار است و آقای اردوغان سفرهای تبلیغاتی خود را در این باره افزایش داده است.

مطالب مرتبط