تحقیقات درباره پلیس مخفی کلمبیا آغاز شد

Image caption در طی دوران رسایت جمهوری آقای اوریبه وزارت امنیت اداری کلمبیا درگیر چند رسوایی بوده است

در کلمبیا و در پی مطرح شدن ادعاهایی مبنی بر احتمال شنود مکالمات تلفنی از سوی برخی ماموران فاسد پلیس مخفی کلمبیا، تحقیقاتی درباره عملکرد این نیرو به جریان افتاده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده ظاهرا مکالمات برخی مقام های قضایی، سیاستمداران، روزنامه نگاران و مقام های دیگر مورد شنود قرار گرفته است.

این تازه ترین رسوایی برای وزارت امنیت اداری (DAS - نام دیگر پلیس مخفی) دولت آلوارو اوریبه محسوب می شود.

یک مدیر پیشین این سازمان متهم شده که نام افرادی که همسو با مظنونان شورشی بوده اند را به جوخه های مرگ راست افراطی داده است.

گروهی ویژه مامور تحقیقات درباره اتهام شنود شده است.

Image caption خورخه نوگوئرا، رئیس پیشین پلیس مخفی (عکس از روزنامه El Espectador)

از سال 2002 که آقای اوربیه قدرت را در کلمبیا به دست گرفت و خورخه نوگوئرا، یکی از مدیران ستاد انتخاباتی خود که تجربه امور اطلاعاتی و امنیتی نداشت را به سمت وزیر امنیت اداری برگزید، چند رسوایی فساد مالی در این سازمان رخ داده است.

آقای نوگوئرا در سال 2005 و پس از آنکه متهم به همکاری با راست گرایان افراطی در جوخه های شبه نظامی مرگ شد، از سمت خود استعفا کرد.

ماریا پیار اورتادو، وزیر بعدی نیز در ماه اکتبر سال 2008 و پس از آنکه آشکار شد سازمان تحت کنترل او مشغول جاسوسی درباره مخالفان دولت بوده استعفا کرد.

چندین بار تقاضای منحل شدن این وزارتخانه مطرح گردیده است و انتقادها به اندازه ای بوده است که وزارت دفاع کلمبیا هم این سازمان را از شدت فساد، اصلاح ناپذیر خوانده بود.