مصر مرز با غزه را موقتا گشود

Image caption فلسطینیان در انتظار بازگشایی گذرگاه رفح - عکس آرشیوی

مصر مرزش را با نوار غزه موقتا گشوده است تا بیماران نیازمند به مراقبت های پزشکی و دانشجویان سرگردان بتوانند از این بخش از اراضی فلسطینی خارج شوند.

آن دسته از ساکنان غزه که نتوانسته بوده اند به خاطر بسته بودن مرز از مصر به غزه بازگردند نیز می توانند اکنون به غزه بازگردند.

یکی از فلسطینیانی که منتظر عبور از مرز بود، گفت هشت ماه است که در تلاش بوده دخترش را که مبتلا به سرطان است برای درمان از غزه خارج کند.

یکی از مسئولان مرزی فلسطینی گفت تصمیم مصر برای بازگشایی مرز این کشور با نوار غزه باعث خواهد شد صدها دانشجو بتوانند وارد دانشگاه های خارجی شوند.

انتظار می رود که گذرگاه رفح دست کم برای 48 ساعت باز بماند.

مرز میان مصر و نوار غزه از ماه ژوئن 2007 که گروه حماس کنترل غزه را به دست گرفت، در مجموع بسته بوده است.

در تحولی دیگر، روز گذشته (21 فوریه)، مرز میان مراکش و الجزایر که برای مدت تقریبا پانزده سال، بسته بود، موقتا بازگشایی شد تا به کاروانی از مواد امدادی که راهی نوار غزه بوده است، بتواند عبور کند.

Image caption کاروانی از 99 خودرو حامل مواد امدادی از بریتانیا راهی نوار غزه شده است

کاروانی از 99 خودرو، که بریتانیا را با محموله هایی از دارو، مواد غذایی و اسباب بازی ترک کرده است، روز شنبه از شهرک مرزی اوجدا در مراکش وارد الجزیره شد.

این کاروان قرار است اوایل ماه مارس از مصر وارد نوار غزه شود.

این کاروان هفته گذشته سفر خود را از لندن آغاز کرد و جورج گالووی، نماینده پارلمان بریتانیا، هدایت آن را بر عهده دارد. کاروان مواد امدادی در این سفر پنج هزار مایلی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، تونس و لیبی نیز عبور خواهد کرد.

نوار غزه پس از حملات هوایی و زمینی 22 روزه اسرائیل به این منطقه با بحران انسانی روبروست.

روابط دیپلماتیک میان مراکش و الجزایر مدت هاست که ضعیف بوده است و اختلاف نظرها در حال حاضر در ارتباط با مناقشه بر سر اراضی صحرای غربی است. مراکش این منطقه را از آن خود می داند در حالی که الجزایر از جبهه استقلال طلب پولیساریو حمایت می کند.

مطالب مرتبط