خشم مسیحیان اسرائیل از طنز "ضد مسیح"

Image caption لایور شلین، در یکی از برنامه های تلویزیونی خود گفت که اگر مسیحیان منکر هولوکاست هستند او هم منکر مسیحیت است

اهود اولمرت، کفیل نخست وزیر اسرائیل، برنامه تلویزیونی را که از تلویزیون این کشور پخش شده است و خشم مسیحیان را برانگیخته، محکوم کرده است. مسیحیان گفته اند این برنامه حضرت مسیح و مادرش، مریم مقدس را مسخره کرده است.

این برنامه طنز، که هفته گذشته از یک شبکه تلویزیونی خصوصی (کانال 10) در اسرائیل پخش شد، مریم مقدس را در قالب دختر نوجوانی نشان داده که حامله است و حضرت مسیح را فردی فربه نمایش داده است که به خاطر وزنش نمی توانسته روی آب راه برود. در انجیل، کتاب مقدس مسیحیان، یکی از معجزات مسیح توانایی او در راه رفتن روی سطح آب توصیف شده است.

آقای اولمرت روز یکشنبه (22 فوریه)، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: "من نقطه نظراتی را که در این برنامه بیان شده است، محکوم می کنم."

کفیل نخست وزیری اسرائیل گفت که اگر کشوری دیگر دیدگاهی مشابه را در باره دین یهودیت ترسیم می کرد، باعث خشم یهودیان جهان می شد.

او گفت: "قصد من این نیست که آزادی بیان را محدود کنم اما حتی یک برنامه طنز هم باید مسئولانه ساخته شود. من از این که در این برنامه اظهاراتی بیان شده که علیه مسیحیان، به خصوص مسیحیان اسرائیل بوده است، متاسفم."

اهود اولمرت در این جلسه افزود: "روابط ما با واتیکان و مسیحیان جهان عالی است و دلیلی وجود ندارد که این روابط خدشه دار شود."

در این برنامه لای اور اشلین، کمدین اسرائیلی در برنامه تلویزیونی خود ضمن پخش میان پرده ای در باره حضرت مسیح و مریم مقدس به عنوان طنز می گوید که از آنجایی که مسیحیان "هولوکاست (کشتار یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم)، را انکار می کنند پس من هم مسیحیت را انکار می کنم."

او پس از اعتراض هایی که این برنامه و گفته های او در پی داشته، از شخصیت های عرب اسرائیلی مسیحی عذرخواهی کرد.

روز جمعه (20 فوریه)، شورای اسقف های کاتولیک و کلیسای ارتدوکس شرق نسبت به آنچه "حملات انزجار آور" علیه حضرت مسیح و مریم مقدس توصیف کرده اند، اعتراض کردند.

این گروه از اسقف ها گفتند که آنها این برنامه تلویزیونی را نمونه ای دیگر از حملاتی می دانند که "برای سال هاست علیه مسیحیان در اسرائیل صورت می گیرد." آنها خواستار آغاز تحقیقات در این باره از سوی مقامات اسرائیلی شدند.

روابط واتیکان و اسرائیل از دید بسیاری روابط نا آرامی توصیف شده است، این روابط به ویژه پس از تصمیم اخیر پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، برای خارج کردن نام اسقف بریتانیایی ریچارد ویلیامسون از فهرست طرد شدگان واتیکان مکدر شد.

اسقف ریچارد ویلیامسون منکر کشتار یهودیان در اتاق های گاز آلمان نازی شده و گفته که تعداد یهودیان کشته شده توسط نازیها بیشتر از 300 هزار نفر نبوده است.

واتیکان انکار هولوکاست را جنایت می داند.

پاپ بندیکت اواخر ماه ژانویه چهار اسقف طرد شده از کلیسای کاتولیک را پس از سال ها مجددا در این کلیسا پذیرفت. این چهار اسقف حدود بیست سال پیش توسط یک روحانی ارشد کلیسای کاتولیک که علیه سیاست های واتیکان شورش کرده بود، منصوب شده بودند. اسقف اعظم مارسل له فبره که در سال 1991 درگذشت مخالف اصلاحات در کلیسای کاتولیک بود.

پاپ ژان پل دوم، رهبر پیشین کاتولیک های جهان این اسقف ها را از کلیسا طرد کرد چون بدون تائید واتیکان به این مقام رسیده بودند.

پاپ بندیکت قرار است در ماه مه از اسرائیل دیدن کند.

مطالب مرتبط