'سیاست آمریکا در قبال کوبا شکست خورده است'

Image caption رائول کاسترو - گزارش تازه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید رهبری جدید کوبا ممکن است فرصت های خوبی را فراهم کند

در حالی که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درصدد بازنگری سیاستش در قبال کوباست، گزارش تازه کنگره این کشور نشان می دهد که سیاست انزوا که در حال حاضر آمریکا علیه کوبا اعمال می کند، راه به جایی نمی برد.

این گزارش از سوی سناتور ریچار لوگار، عالی رتبه ترین عضو حزب جمهوریخواه در کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا، حمایت شده است.

این کمیسیون از نفوذ زیادی در سیاست گذاری های خارجی آمریکا برخوردار است.

سیاست انزوای اقتصادی کوبا که آمریکا از مدت ها پیش به اجرا درآورده است، یکی از جنجال برانگیزترین سیاست های این کشور بوده است. این سیاست همچنین از جمله سیاست های آمریکا قلمداد می شود که به شدت نگاهی ایدئولوژیک را دنبال می کند.

اما همان طور که انتشار این گزارش نشان می دهد، ظاهرا دو حزب اصلی دموکرات و جمهوریخواه آمریکا به طور فزاینده ای به این باور می رسند که این سیاست باید کنار گذاشته شود.

سند منتشر شده، با عنوان "تغییر سیاست درباره کوبا - به خاطر منافع ملی ایالات متحده"، بر اساس سفر تحقیقی یکی از کارمندان سناتور لوگار به کوبا تدوین شده است.

سناتور لوگار در صحنه سیاست خارجی آمریکا "ریش سفید" حزب جمهوریخواه و شخصیتی بسیار بانفوذ تلقی می شود.

او با تائید کردن این گزارش در واقع می گوید که آمریکا نتوانسته با توسل به تحریم اقتصادی یک جانبه کوبا، دموکراسی را در آن کشور مستقر کند و در این ارتباط شکست خورده است.

سناتور لوگار همچنین می گوید که دولت آمریکا باید "بی تاثیر بودن سیاست کنونی خود را تشخیص دهد و برخوردش با رژیم کوبا را به گونه ای تعیین کند که منافع آمریکا را تقویت کند."

در این گزارش آمده که تحریم اقتصادی کوبا توسط آمریکا به چهار دلیل سیاست بدی بوده است.

در درجه اول این سیاست، آمریکا را در مقابل آن دسته از متحدانش در آمریکای لاتین و اروپا قرار داده است که به دنبال تعامل با دولت کوبا هستند.

دوم این که مانع از همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی می شود.

تحریم اقتصادی بهانه ای به دست مقامات کوبا داده است تا مشکلات اقتصادی خود را به گردن آمریکا بیاندازند و همچنین مانع از آن شده است که آمریکا بتواند از سیاستگذاری های خود بر تحولات داخل این جزیره تاثیر بگذارد.

تا کنون دولت اوباما فقط از تغییرات جزئی در سیاست های خود در باره کوبا صحبت کرده است. اما بازنگری کامل این سیاست در دست اجراست.

هر گونه تغییر سیاست اساسی در این زمینه به حمایت احزاب در کنگره آمریکا نیازمند است. گزارش تازه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا حامل این پیام است که هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه از تغییر اساسی سیاست آمریکا در قبال کوبا حمایت می کنند.