دیدبان حقوق بشر: سوریه دادگاه امنیتی را منحل کند

Image caption دادگاه امنیتی سوریه خارج از سیستم قضایی این کشور فعالیت می کند و اختیاراتی فراتر از دادگاه های معمولی دارد

دیدبان حقوق بشر از دولت سوریه خواسته تا اقدام به انحلال دادگاه امنیتی این کشور کند. این سازمان حقوق بشری، این دادگاه را "پشتیبان اصلی سرکوب" در سوریه خوانده است.

دیدبان حقوق بشر از آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته تا حذف این دادگاه را شرط اصلی بهبود روابط با سوریه عنوان کنند.

این سازمان در گزارش هفتاد و سه صفحه ای خود به تفصیل به جریان محاکمه 150 نفری اشاره کرده که اتهام آنها به چالش گرفتن دولت سوریه طی دو سال گذشته بوده است.

دیدبان حقوق بشر گفته که در میان افرادی که محاکمه شده اند، وبلاگ نویسان و فعالان کرد هم دیده می شوند. همچنین هشت نفر نیز به اتهام توهین به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفتگوهای خصوصی مورد محاکمه قرار گرفته اند.

دادگاه امنیتی سوریه خارج از سیستم قضایی سوریه فعالیت می کند و اختیاراتی فراتر از دادگاه های معمولی دارد.

این دادگاه به گفته دیدبان حقوق بشر فعالان و منتقدان دولت سوریه را تحت پیگرد قرار می دهد.

این سازمان از دولت سوریه برای مصرف کردن منابع ملی برای جاسوسی از مردم این کشور انتقاد کرده است.

انتشار این گزارش با سفر خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سوریه همزمان شده است.

روابط سوریه با آمریکا و اتحادیه اروپا به دنبال ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان تیره و تار شد. این روابط همچنین تحت تاثیر حمایت های سوریه از حزب الله لبنان و گروه های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی قرار گرفت.

خروج از انزوا

روابط نزدیک سوریه با ایران نیز از جمله دلایل انزوای سوریه طی دو سه سال اخیر بوده اما این کشور طی ماه های گذشته از این انزوا خارج شده است.

روابط ایران و سوریه پس از انقلاب 1357 همواره روندی رو به رشد داشته است. دو کشور این همکاری ها را "استراتژیک" می خوانند اگر چه برخی مقام های سوری، هر از چندگاهی تاکید می کنند که سیاست های سوریه با ایران تفاوت دارد و این کشور آماده است تا با گرفتن امتیازهایی، با کشورهای غربی از در دوستی وارد شود.

سوریه تحت رهبری حافظ اسد، پدر رئیس جمهوری فعلی، در زمان جنگ ایران و عراق، تنها کشور عربی بود که تا پایان جنگ در کنار ایران ماند و از این کشور حمایت کرد.

ایران نیز در مقابل از لحاظ اقتصادی به سوریه یاری رسانده و نفت خود را به بهای اندکی در اختیار سوریه قرار داده است.

در ادامه روند خروج سوریه از انزوا، بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به فرانسه سفر کرد و نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم متقابلا به دمشق رفت. وزرای خارجه سوریه و بریتانیا در پایتخت دو کشور دیدار و مذاکره کردند و چند هیات از مجلس نمایندگان آمریکا از سوریه بازدید کرده و با بشار اسد دیدار کرده اند.

برخی تحلیلگران می گویند که کشورهای غربی تلاش می کنند تا سوریه را با دادن مشوق هایی از ایران دور کنند و این کشور را به قطع یا کاهش حمایت ها از حزب الله و حماس ترغیب کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا بر خلاف جورح بوش، رئیس جمهوری آمریکا که هوادار منزوی کردن سوریه بود، خواهان تعامل با سوریه است.

گزارش جدید دیدبان حقوق بشر به دنبال آن است تا نشان دهد که اگر چه رفتار سوریه نسبت به غرب ممکن است تغییر کند، اما چنین تغییری در دید این کشور در مورد حقوق بشر دیده نمی شود.

مطالب مرتبط