پلیس مذهبی عربستان و زائران شیعه در مدینه در گیر شدند

مدینه

یک رهبر شیعیان عربستان سعودی از پادشاه این کشور خواسته است حملات پلیس مذهبی سعودی را علیه شیعیان مهار کند.

شیخ حسن الصفار این درخواست را پس از بروز درگیری میان نیروهای پلیس و زائران شیعه در شهر مدینه مطرح کرده است.

شاهدان شیعه این حادثه می گویند که درگیری ها، روز جمعه و پس از آن اتفاق افتاد که نیروی پلیس مذهبی عربستان از زنان شیعه که مشغول زیارت قبرستان بقیع بودند فیلمبرداری کرد.

ماجرا زمانی اوج گرفت که بستگان این زنان سعی کردند فیلم را از پلیس بگیرند.

پلیس عربستان این روایت را تکذیب می کند.

اطلاعات متناقض

اکثر جمعیت عربستان سعودی سنی مذهب هستند و شیعیان که در اقلیت قرار دارند معمولا از وجود تبعیض شکایت می کنند.

شبکه خبری العالم که توسط ایران اداره می شود، گزارش داده است که: زائران شیعه در حالی که به مناسبت فرا رسیدن سالروز وفات حضرت محمد و شهادت امام حسن مشغول عزاداری بودند، ناگهان و پس از استقرار نیروهای ضدشورش عربستان هدف حمله قرار گرفته اند و در نتیجه مجبور به دفاع از خود شده اند.

بنا بر این گزارش، تعدادی از زائران شیعه که پس از درگیری با نیروی پلیس در مقابل قبرستان بقیع دستگیر شدند، امروز در دادگاه شهر مدینه به اتهام حمله به نیروهای امر به معروف عربستان محاکمه می شوند.

منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه دستگیری دست کم نه تن از شیعیان را در جریان حوادث مدینه تأیید کرده است.

به گزارش شبکه خبری العالم، درجریان زد و خورد نیروهای ضد شورش و پلیس عربستان با زائران شیعه، ۲ نفر کشته و ۴ نفر دیگر زخمی شدند.

اما مقامات عربستان می گویند در این درگیری ها کسی کشته نشده است.

در گزارش العالم آمده است که انتشار فیلمی که نیروهای امنیتی عربستان سعودی را در حال فیلمبرداری از زنان زائر نشان می دادد و در آن صدای کمک خواستن یکی از زنان شنیده می شد، احساسات شیعیان این کشور را تحریک کرده است.