آمریکا 'نهصد میلیون دلار به غزه کمک می کند'

Image caption نزدیک به 21 هزار خانه در حملات اسرائیل به غزه تخریب شده است

به دنبال سه هفته حملات اسرائیل به نوار غزه، گزارش ها از آمریکا حاکی است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور، در صدد است برای بازسازی این منطقه نهصد میلیون دلار کمک کند.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز سه شنبه (24 فوریه)، خود به نقل از مقامات دولتی که نام آن را نبرده است، گزارش کرده که این کمک مالی از طریق سازمان ملل متحد و سازمان های غیر دولتی برای بازسازی نوار غزه استفاده خواهد شد.

این مقامات به نیویورک تایمز گفته اند که کمک ها مستقیما به گروه حماس منتقل نخواهد شد. حماس از ژوئن سال 2007 کنترل نوار غزه را در دست داشته است اما دولت آمریکا این گروه را تروریستی می داند و به رسمیت نمی شناسد.

مقامات آمریکایی گفته اند که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هفته آینده در گردهمایی اهداکنندگان کمک به فلسطینیان در شرم الشیخ مصر، رسما این خبر را اعلام خواهد کرد.

مقامات اسرائیلی گفته اند که خانم کلینتون هفته آینده همچنین به اسرائیل سفر خواهد کرد که اولین سفر او به منطقه در سمت وزیر امور خارجه آمریکا خواهد بود.

یکی از مقامات آمریکایی گفته است که انتظار می رود خانم کلینتون از کرانه غربی رود اردن دیدن کند اما احتمال دیدار از غزه بعید است.

مقامات به نیویورک تایمز گفته اند که بخشی از این کمک به تشکیلات خودگردان فلسطینی که پایگاه قدرت آن در کرانه غربی رود اردن مستقر است، داده خواهد شد.

هر گونه کمک مالی دولت آمریکا به نوار غزه باید از سوی کنگره این کشور تائید شود، چون برخی از مقامات این کشور بیم دارند که وجوه نقدی در اختیار حماس قرار بگیرد.

دو نظر سنجی مختلف نشان داده است که هزینه خرابی ها در نوار غزه نزدیک به دو میلیارد دلار است.

حملات 22 روزه اسرائیل به نوار غزه که هدف از آن توقف راکت پرانی های گروه حماس به سمت جنوب اسرائیل توصیف شد، روز هجدهم ژانویه متوقف شد.

حدود 1300 فلسطینی در این حملات کشته شدند که 412 تن از آنها کودک بوده اند. بیست و یک هزار خانه در این حملات تخریب شد یا آسیب دید.

مطالب مرتبط