'فشار آمریکا بر اسرائیل برای باز کردن گذرگاه‌های غزه'

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون هفته آینده به اسرائیل سفر می کند

یک روزنامه اسرائیلی از فشار هیلاری کلینتون بر دولت اسرائیل برای رفع موانع امدادرسانی به غزه خبر داده است.

روزنامه هاآرتص در شماره امروز خود به نقل از منابع سیاسی در بیت المقدس خبر می دهد که این مساله در دستور کار سفر هفته آینده هیلاری کلینتون به اسرائیل قرار دارد.

این روزنامه افزوده که نهادهای دفاعی اسرائیل فشار آمریکا برای باز کردن گذرگاه های مرزی غزه را تائید کرده اند.

پس از کنترل نوار غزه توسط حماس در تابستان 2007، اسرائیل این منطقه را مورد محاصره اقتصادی قرار داده است. تهاجم نظامی این کشور به غزه هم منجر به خرابی های گسترده در این منطقه شد.

پس از پایان درگیری ها و اعلام آتش بس یک جانبه از سوی اسرائیل، سازمان های امداد رسانی فعالیت های بشر دوستانه خود در غزه را از سر گرفته اند اما اسرائیل محدودیت های پیشین را رفع نکرده که این منجر به کندی شدید عملیات کمک شده است.

روزنامه هاآرتص در گزارش خود از ابراز خشم خانم کلینتون نسبت به موانع اسرائیلی ها بر سر راه توزیع کمک های امدادی به غزه خبر داده است.

مشاوران خانم کلینتون به طرف های اسرائیلی خاطرنشان کرده اند که این مساله، قطعا در دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با رهبران اسرائیل مطرح می شود.

این روزنامه همچنین نوشته که پیش از سفر خانم کلینتون، جورج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به اسرائیل سفر می کند و قرار است اعتراض شدید اللحنی درباره همین موضوع ابراز کند.

به نوشته هاآرتص یک مقام بلندپایه آمریکایی هفته پیش به اسرائیلی ها گفته است که این کشور تلاش کافی برای بهبود وضعیت امدادرسانی در غزه نمی کند. این مقام از اسرائیل خواسته تا به تعهدات خود در این باره عمل کند.

همچنین حدود دو هفته پیش چهار مقام ارشد اتحادیه اروپا نامه ای به نخست وزیر، وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و وزیر امور امدادرسانی در غزه ارسال کردند و نسبت به تاخیر در ورود کمک ها به غزه از طریق گذرگاه های مرزی اعتراض کردند.

هاآرتص به نقل از منابعی گفته که فشارها بر اسرائیل برای باز کردن گذرگاه های مرزی غزه در حال افزایش است. این منابع خاطرنشان کرده اند که اسرائیل به سختی خواهد توانست در برابر این فشارها طاقت بیاورد.

آمریکا و اتحادیه اروپا خواهان آن هستند که روزانه حداقل پانصد کامیون حاوی کمک ها وارد غزه شود.

'ورود ماکارونی ممنوع'

روزنامه هاآرتص همچنین از ماجرایی قابل توجه در همین ارتباط در حین سفر جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی سنا به غزه خبر داده است.

هنگامی که آقای کری به غزه سفر کرد، با خبر شد که کامیون های حاوی ماکارونی اجازه ورود به غزه را دریافت نکرده اند. هنگامی که او در این باره از مقام های سازمان ملل سئوال کرد، پاسخ شنید که اسرائیل ماکارونی را جزئی از کمک های امداد رسانی نمی داند.

به نوشته هاآرتص، جان کری این مساله را با اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل مطرح کرد و تنها آن زمان بود که کامیون های حاوی ماکارونی اجازه ورود به غزه را یافت.

مطالب مرتبط