خودسوزی سه مرد در ملاء عام در چین

Image caption این حادثه در تقاطعی در مرکز پکن رخ داده است

مقامات چینی می گویند که سه مرد در تقاطعی در یک مرکز خرید پرازدحام در پکن، پایتخت این کشور، خودسوزی کرده اند.

بنا به گزارش شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، این مرکز خرید در چند دقیقه ای میدان تیان آن من، قرار دارد و این افراد حدود ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی خود را آتش زده اند.

این خبرگزاری می گوید که دو تن از آنها مجروح و به بیمارستان منتقل شده اند.

به گزارش شینهوا تحقیقات ابتدایی پلیس نشان داده است که سه مرد مذکور به پکن آمده بوده اند تا شکایت کنند اما علت این شکایت اعلام نشده است.

تصاویری که توسط تلفن همراه گرفته شده است، نشان می دهد که چند پرچم به سقف خودروی این افراد نصب بوده است. روشن نیست که این پرچم ها نماد چه سازمان یا جنبشی بوده است.

شاهدان عینی می گویند که تقاطعی که این حادثه در آن رخ داده است نیم ساعت بعد از منتقل شدن سه مرد، به حال عادی بازگشته است.

در سال های اخیر شمار محدودی در چین برای ابراز اعتراض به موضوعات مختلف دست به خودسوزی زده اند.

هفته آینده پارلمان چین نشست سالیانه خود را در تالار بزرگ خلق که در جوار میدان تیان آن من قرار دارد، برگزار خواهد کرد.

معمولا در طی برگزاری این نشست ارتش در داخل میدان مستقر می شود. این نیروها به کپسول اتفای حریق مجهز هستند تا از خودسوزی معترضان جلوگیری کنند.

جیمز رینولدز، گزارشگر بی بی سی در پکن، می گوید نحوه گزارش بخش های مختلف خبرگزاری شینهوا قابل توجه است. این خبرگزاری گزارش های خود را منطبق با مخاطبانی که قرار است از آن مطلع شوند، تنظیم می کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید سرویس خبری انگلیسی زبان شینهوا، ساعت چهار و نیم بعد از ظهر با تیتر "سه مرد خود را آتش زدند" این خبر را منتشر کرد در حالی که خبری که به زبان چینی منتشر شد دو ساعت و نیم بعد از آن و با این مضمون بوده که خودروی این افراد به طور ناگهانی از داخل آتش گرفته است.

امروز (25 فوریه)، تبتی ها سال نوی خود را جشن می گیرند. بسیاری از تبتی ها سال هاست که برای استقلال از حکومت چین مبارزه می کنند و اعتراضات سال گذشته آنها به ناآرامی های گسترده در منطقه تبت و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان انجامید.

مطالب مرتبط