یخ روابط سوریه و آمریکا آب می شود؟

Image caption ایران، حزب الله و حماس از جمله موانع نزدیکی بشار اسد و باراک اوباما هستند

قرار است عماد مصطفی سفیر سوریه در ایالات متحده آمریکا با یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا دیدار کند؛ دیداری که به عنوان نشانه ای از آب شدن یخ روابط آمریکا و سوریه قلمداد شده است.

اما به نظر می رسد رفتار و اظهارات برخی مقام های آمریکایی با این طرز فکر در تناقض است و سوال اصلی این است که سوریه تا چه اندازه حاضر است برای رفع نگرانی های دولت اوباما از خود انعطاف نشان بدهد.

در ظاهر ، آغاز به کار دولت جدید در آمریکا که توسط باراک اوباما هدایت می شود، به سوریه گشایشی تازه را نوید می دهد.

آمریکا مایل است سوریه را بفریبد و این کشور را از ایران که با آن رابطه نزدیکی دارد دور کند. آمریکا امیدوار است موفقیت در این هدف به کاهش حمایت سوریه از گروه های همچون حزب الله در لبنان و حماس در نوار غزه منجر شود.

این کشور از سال 2005 تا کنون سفیری در دمشق نداشته است؛ در آن سال آمریکا در واکنش به قتل رفیق حریری، نخست وزیر لبنان سفیر خود را از سوریه فراخواند.

بسیاری در واشنگتن به سوریه در دست داشتن در این ترور ظنین هستند و دخالت سوریه در صحنه سیاست لبنان را منشاء تنش بیشتر در منطقه می دانند.

در روابط سوریه و آمریکا موارد زیادی ایجاد مشکل می کند که از آن جمله می توان به افزایش نگرانی از تبعات یک حمله هوایی اسرائیل به هدفی در سوریه اشاره کرد؛ در این حمله که در ماه سپتامبر سال 2007 انجام شد جت های اسرائیلی ساختمانی را بمباران کردند که درواقع یک رآکتور هسته ای بود.

سوریه اعلام کرده است که در آن مکان که با خاک یکسان شد تاسیساتی موشکی ساخته است که این امر ادامه آزمایش های بازرسان سازمان ملل متحد در آنجا را ناممکن می سازد.

Image caption سوریه امیدوار است اسرائیل تحت فشار آمریکا بلندی های جولان را پس دهد

این موارد همه نکات منفی این رابطه محسوب می شود اما از نکات مثبت باید به شواهدی اشاره کرد که ظاهرا بر اساس آن همکاری آمریکا و سوریه در مقابله با پیکارجویانی که قصد نفوذ به خاک عراق را دارند بیشتر شده است.

هفته قبل هم جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در دمشق بود تا راه را برای گرم کردن روابط باز کند.

سوریه هم امیدوار است فشار آمریکا در نهایت اسرائیل را متقاعد کند که بلندی های جولان را برای ایجاد یک معاهده صلح با دمشق، به سوریه بازگرداند.

اما در این حال یک سوال بنیادی باقی می ماند؛ اینکه سوریه در مقابل، چه خواهد کرد؟

سوریه با حماس و حزب الله همانند آمریکا برخورد نمی کند و احتمالا مایل به معامله بر سر روابطش با تهران نخواهد بود.