میلیبند: عراق جای مناسبی برای سرمایه گذاری است

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا که در سفری اعلام نشده به بغداد سفر کرده است، گفت که عراق جای مناسبی برای سرمایه گذاری شرکتهای بریتانیایی است.

آقای میلیبند در کنفرانسی مطبوعاتی با هشیار زیباری، همتای عراقی اش گفت که بریتانیا متعهد به سرمایه گذاری در عراق است.

قرار است آقای میلیبند روز جمعه با نیروهای بریتانیایی در بصره دیدارکند. همچنین او در اين سفر دو روزه با نوری المالکی، نخست وزیر عراق ملاقات خواهد کرد.

تاکنون 178 نیروی بریتانیایی از آغاز جنگ عراق در سال 2003 جان خود را در عراق از دست داده اند. در حال حاضر 4100 نیروی بریتانیایی در عراق حضور دارند.

ارتش بریتانیا از اول ژانویه کنترل فرودگاه بصره، مهمترین پایگاه در جنوب عراق را به دولت عراق تحویل داده است.

پیشتر گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفته بود که ماموریت اين کشور در عراق تا پایان ماه مه یا حتی زودتر تکمیل خواهد شد و نیروهای بریتانیایی طبق برنامه تا پایان ژوئیه سال جاری از عراق خارج خواهند شد.

آقای میلیبند در کنفرانس خبری گفت: " با بهبود وضعیت امینتی، روابط ما نه فقط بر اساس امنیت و دفاع بلکه از طریق سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش پیش خواهد رفت."

اخیرا کمپانی نفتی بریتانیایی "مسپوتیمیا پترولیوم" برای مشارکت در حفاری های نفتی در عراق قراردادی 400 میلیون دلاری بسته است.

طی این قرارداد بین این شرکت نفتی و وزارت نفت عراق ماهانه 60 چاه نفتی حفاری خواهد شد که از آنها روزانه حدود دو هزار بشکه نفت خام استخراج خواهد شد.

رهبران عراقی اخیرا از شرکتهای خارجی خواسته اند که با توجه به بههبود وضعیت امنیتی در این کشور سرمایه گذاری کنند.

دیوید میلیبند همچنین از دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای برنامه های محتاطانه و "کاملا متناسب" اش تقدیر کرده است.

نخست وزیر عراق نیز در این باره گفته است که کشورش نسبت به اجرای برنامه های آقای اوباما برای خروج سریع از عراق نگرانی ندارد.

چندی پیش باراک اوباما گفت که تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی تا یک سال آینده به کشور بازخواهند گشت. رئیس جمهوری آمریکا هنوز جزئیات چگونگی اجرای این برنامه اعلام نکرده است.

مطالب مرتبط