جنجال پیرامون جشنواره ادبی در دوبی

Image caption مارگارت اتوود ابتدا از شرکت در جشنواره انصراف داد اما بعد تجدید نظر کرد

دوبی میزبان جشنواره ای بین المللی است که می گوید اولین جشنواره ادبی "واقعی" در منطقه خلیج فارس است.

اما این جشنواره در بحبوحه جنجالی ادبی برگزار می شود؛ جنجال بر سر سانسور در امارات متحده عربی و همین طور این ادعا که یک رمان از شرکت در این جشنواره منع شده است.

هدف از برگزاری این جشنواره چهار روزه که در جریان آن ادبیات جهان به زبان های مختلف ارائه می شود، نزدیک تر کردن ملیت ها و فرهنگ های مختلف و همچنین فراهم کردن فرصتی برای گفتگو میان آنها در باره ادبیات اعلام شده است.

اما مناظره ای که مد نظر سازمان دهندگان این جشنواره بوده متوجه مسائل داخلی دوبی شده است.

ماجرای اولین جشنواره بین المللی ادبی در دوبی شاید جذابیت یک رمان پرفروش را نداشته باشد اما خالی از پیچیدگی های یک داستان پرماجرا هم نیست.

نیزه انتقاد به سمت سازمان دهندگان این جشنواره هدف گرفته شد، چون ظاهرا اجازه نداده اند در این برنامه رمانی در باره یک شیخ عرب همجنس گرا ارائه شود.

نویسنده و ناشر ناشناس رمان "فاصله میان ما" (The Gulf Between Us)، چند ماه است که می دانند این کتاب در جشنواره ارائه نخواهد شد اما محافل ادبی و رسانه ها درست قبل از آغاز کار جشنواره و همچنین انتشار این کتاب از آن مطلع شده اند.

غوغایی که این موضوع به راه انداخت، باعث شد که مارگارت اتوود، نویسنده نامی کانادایی که قرار بود در این جشنواره شرکت کند و از مهمانان شاخص این برنامه تلقی می شد، از شرکت در این جشنواره صرف نظر کند.

خانم اتوود علت تحریم این جشنواره را سانسور و منع شدن این کتاب از شرکت در آن، اعلام کرد.

شمار دیگری از نویسندگان نیز تهدید کرده اند که در این جشنواره شرکت نخواهند کرد.

اما این کل ماجرا نیست. چاپ رمان مذکور در امارات متحده ممنوع نیست و سازمان دهندگان جشنواره می گویند از ورود این کتاب به جشنواره جلوگیری نکرده اند. آنها نیز مانند همه سازمان دهندگان جشنواره های ادبی، آثار شماری از نویسندگان را انتخاب کرده اند تا در این جشنواره شرکت دهند و این نویسنده یکی از آنها نبوده است.

اکنون خانم اتوود گفته است که تجدید نظر کرده و از طریق ارتباط ویدئویی در بحث این جشنواره در باره سانسور شرکت می کند.

اغلب جشنواره هایی که از این دست اند، تمایل زیادی دارند که از سانسور و منع کتاب فاصله بگیرند، اما جشنواره ادبی دوبی گرفتار هر دو موضوع شد. نتیجه این جنجال، اوج گرفتن بحث و جدل ها بر سر سانسور بوده است؛ بحث و جدلی که در عرصه ادبی نیاز مبرمی برای آن وجود دارد.

برای موخره این داستان نیز می توان آورد که شاید توفانی که بر سر رمان "فاصله میان ما" راه افتاد، باعث شود که فاصله ای که سانسور در جهان عرب ایجاد می کند، کمتر شود.

این جشنواره از فردا، 28 فوریه، آغاز می شود.

مطالب مرتبط