سفر تاریخی مقام ارشد دولتی کویت به عراق

هوشیار زیباری (سمت راست)
Image caption وزیر امور خارجه کویت با همتای عراقی خود در هجدهمین سالگرد آزادسازی کشورش از اشغال رژیم صدام ملاقات کرد

برای اولین باز از زمان اشغال کویت توسط عراق در سال 1990، یکی از عالی مرتبه ترین مقامات دولتی کویت به عراق سفر کرده است.

شیخ محمد الصباح، وزیر امور خارجه کویت روز پنجشنبه (26 فوریه)، با نخست وزیر و دیگر مقامات عراق ملاقات کرده است. شیخ الصباح،که همچنین پست معاون نخست وزیر کویت را بر عهده دارد، در این دیدارها در باره میدان های نفتی مشترک و مرزهای آبی گفتگو کرده است. نوزده سال بعد از اشغال کویت توسط رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق، چنین ملاقات هایی میان دو کشور برگزار شده است.

مقامات عراقی گفتند که "غیرمنطقی" است که بابت آنچه حدود دو دهه پیش رخ داده است، این کشور همچنان به کویت غرامت پرداخت کند.

به دنبال سرنگونی رژیم صدام حسین در سال 2003، بسیاری از کشورهای جهان قرض های عراق را بخشیده اند تا این کشور فرصت یابد بار دیگر روی پای خود بایستد.

اما کویت، که تاکنون بیش از سیزده میلیارد دلار غرامت از عراق دریافت کرده است، همچنان خواهان ادامه پرداخت دهها میلیارد دلار دیگر غرامت است. عراق در حال حاضر پنج درصد از درآمد نفتی خود را به عنوان غرامت به کویت پرداخت می کند.

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، گفت پارلمان کویت و نه دولت کویت در این خصوص تصمیم گیری می کند.

شب گذشته (25 فوریه)، کویت برای اولین بار آزاد شدن این کشور از اشغال عراق دوره صدام حسین را در سفارت کویت در بغداد جشن گرفت.

علی المومن، اولین سفیر کویت در عراق بعد از جنگ 1990-1991 گفت: "برای من و مردم کشور کویت برگزاری این مراسم در بغداد اهمیت زیادی دارد. ما وظائف بزرگی در پیش رو داریم و تلاش زیادی خواهیم کرد."

آقای مومن در ماه اکتبر سال گذشته به عراق اعزام شد.

در ماه ژانویه سال جاری میلادی جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، برای شرکت در نشست اقتصادی جهان عرب به کویت سفر کرد.

مطالب مرتبط