تبرئه رهبر صرب در دادگاه جنایات کوزوو

میلوتینوویچ - عکس از شبکه آی تی سی وای
Image caption میلوتینوویچ پیشتر کلیه اتهامات وارده را رد کرده بود

یک دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل، میلان میلوتینوویچ رئیس جمهور سابق صرب را از اتهامات جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در کوزوو تبرئه کرده است.

همزمان پنج مقام ارشد سابق صرب به خاطر شماری از یا کلیه اتهامات وارده در ارتباط با مناقشه دهه 1990 گناهکار شناخته شده اند. مجازات آنها از 15 سال تا 22 سال متفاوت است.

این نخستین حکم دادگاه در ارتباط با جنایاتی است که ادعا می شود نیروهای صرب در این ناحیه جدایی طلب مرتکب آنها شدند.

آقای میلوتینوویچ، 66 ساله، عمدتا به عنوان کسی که اسماً در آن دوران رئیس جمهور بود و عملاً قدرتی نداشت شناخته می شود.

دادگاه نتیجه گیری کرد که میلوتینوویچ که از دسامبر 1997 تا دسامبر 2002 رئیس جمهور صربستان بود مستقیماً ارتش یوگسلاوی را کنترل نمی کرد. اکنون دستور آزادی وی از زندان صادر شده است.

قاضی ایان بونومی انگشت اتهام را به سوی اسلوبودان میلوسوویچ رئیس جمهور وقت یوگسلاوی نشانه رفت و گفت: "در عمل این میلوسوویچ - که گاهی 'فرمانده کل' خوانده می شد - بود که قدرت فرماندهی بر [ارتش صرب] را در جریان عملیات ناتو در دست داشت."

در اواخر دهه 1990 نیروهای میلوسوویچ تلاش داشتند عملیات استقلال طلبانه اکثریت آلبانیایی تبار در کوزوو را سرکوب کنند.

این ناحیه که پس از اخراج نیروهای صرب در سال 1999 توسط ناتو، تحت کنترل سازمان ملل قرار گرفت، یک سال قبل به طور یکجانبه از صربستان اعلام استقلال کرد.

آقای میلوتینوویچ و دیگر متهمان همردیف وی در داگاه جنایی بین المللی (آی سی سی) برای یوگسلاوی سابق - که جملگی از متحدان میلوسوویچ بودند - کلیه اتهامات وارده را رد کرده اند.

پنج نفری که در کنار آقای میلوتینوویچ محاکمه می شدند به خاطر آنچه قضات "عملیات وسیع خشونت آمیز علیه جمعیت غیرنظامی آلبانیایی های کوزوو" توصیف کردند محکوم شدند.

اتهامات علیه آنها شامل اخراج و انتقال اجباری، قتل و سرکوب می شد.

نیکلا ساینوویچ، نبویسا پاوکوویچ و سرتن لوکیچ از مقام های یوگسلاوی سابق و صرب در ارتباط با کلیه اتهامات محکوم شده و 22 سال حبس گرفتند.

دراگولیوب اوجانیچ و ولادیمیر لازاروویچ مقام های ارتش یوگسلاوی سابق در ارتباط با اتهام اخراج و انتقال اجباری محکوم شده و 15 سال زندان گرفتند.

مطالب مرتبط