اوباما استراتژی خروج از عراق را اعلام می کند

Image caption از زمان آغاز تهاجم به رهبری آمریکا به عراق حدود 4200 سرباز آمریکایی در عراق کشته شده اند

مقام های آمریکایی می گویند باراک اوباما به اعضاء کنگره گفته است قصد دارد اکثر سربازان آمریکایی مستقر در عراق را تا ماه اوت سال 2010 از این کشور خارج کند.

آقای اوباما در جریان تبلیغات انتخاباتی خود قول داده بود سربازان آمریکایی را در طی 16 ماه پس از در دست گرفتن قدرت از عراق خارج خواهد کرد، با این حال از رئیس جمهور آمریکا نقل شده که از 142 هزار سرباز آمریکایی که در حال حاضر در عراق مستر هستند، حدود 50 هزار سرباز در عراق باقی خواهند ماند.

رئیس جمهور آمریکا دلیل باقی ماندن این شمار سرباز را ارائه مشاوره به نیروهای عراقی و حفاظت از منافع آمریکا در عراق عنوان کرده است.

این اظهارات در جلسه دیدار آقای اوباما با رهبران احزاب جمهوری خواه و دموکرات عنوان شد که در جریان آن رئیس جمهور آمریکا این رهبران را در جریان برنامه خود برای عراق قرار داد.

پیش از جلسه نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان رقم 50 هزار سرباز باقی مانده را زیاد توصیف کرد و گفت باید توجیه ماندن این تعداد سرباز ارائه شود.

قرار است روز جمعه 27 فوریه نیز آقای اوباما استراتژی آتی آمریکا در قبال عراق را در اردوگاهی در کارولینای شمالی به اطلاع عموم برساند.

با این وجود جان مک هیو، یکی از اعضاء ارشد حزب جمهوری خواه در کنگره که در جلسه دیدار با آقای اوباما حضور داشته از آقای اوباما نقل کرد که در صورت نیاز و افزایش خشونت ها در عراق درباره تعداد سربازان آمریکایی حاضر در عراق تجدیدنظر خواهد شد.

به نظر می رسد طرح مد نظر آقای اوباما، راه حلی میانه بین راه حل خروج سریعی که او در جریان مبارزات انتخاباتی خود مطرح کرد و خروج کندتر سربازان که فرماندهان ارتش آمریکا بر آن تاکید می کنند باشد.

آقای اوباما می خواهد تنها دو تیپ از سربازان آمریکایی را در سال جاری میلادی از عراق خارج کند.

مطالب مرتبط