شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی اسرائیل

بنیامین نتانیاهو و زپپی لیونی
Image caption زیپی لیونی پیشنهاد بنیامین نتانیاهو برای شرکت در دولت ائتلافی را نپذیرفت

در اسرائیل، زیپی لیونی، رهبر حزب کادیما می گوید به دولت ائتلافی دست راستی رقیبش بنیامین نتانیاهو ، نخواهد پیوست.

خانم لیونی گفت تازه ترین دور مذاکراتش با آقای نتانیاهو رهبر حزب لیکود، بدون توافق در مورد مسائل مهم پایان یافته و حزب او "یک اقلیت مسئول" در پارلمان خواهد بود.

پس از پایان این مذاکرات که 90 دقیقه طول کشید، آقای نتانیاهو گفت او برای رسیدن به وحدت نظر، تمام کوشش را به کار برده ولی متاسفانه خانم لیونی پیشنهادات او را قاطعانه رد کرد است

هنوز معلوم نیست که آیا دو طرف مذاکرات بیشتری انجام خواهند داد یا نه.

در پی انتخابات پارلمانی در اوایل ماه فوریه، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل بنیامین نتانیاهو را مامور تشکیل دولت ائتلافی کرد.

آقای نتانیاهو از حمایت احزاب راست افراطی و نیز مذهبی برخوردار است ولی امیدوار بود بتواند رهبری یک دولت فراگیر را داشته باشد.

تحلیلگران می گویند از آنجا که دست راستی ها و یهودیان افراطی با محدود کردن ساختن شهرک های یهودی نشین و واگذاری زمین در قبال صلح مخالفند، تشکیل دولتی با ائتلاف با این گروه ها، ممکن است چشم انداز صلح اسرائیل و فلسطینیان را به مخاطره بیاندازد.

حزب کادیما از تاسیس یک دولت فلسطینی در کرانه غربی و نوار غزه حمایت می کند ولی حزب لیکود با این سیاست مخالف است.

خانم لیونی از آقای نتانیاهو خواسته است از راه حل تشکیل دو کشور، برای رفع مناقشه با فلسطینیان استفاده کند و تعهدات دیگری نیز در زمینه سیاست دولت بدهد ولی آقای نتانیاهو تا کنون از پذیرفتن این پیشنهادات خودداری کرده است.

کاتیا آدلر، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت خود پنج هفته فرصت دارد ولی بیشتر اسرائیلی ها پیش بینی می کنند که دولت آینده اسرائیل، یک دولت دست راستی با ائتلاف حزب لیکود با احزاب راستگرای افراطی و مذهبی خواهد بود.

مطالب مرتبط