چین انتقاد آمریکا از موارد "نقض حقوق بشر" را تقبیح کرد

Image caption تدابیر امنیتی شدید در چین باعث شد که در جریان برگزاری المپیک پکن علائم مخالفت،کمتر مشاهد شود

چین با انتشار گزارشی درباره موارد نقض حقوق بشر در آمریکا، به انتقادهای این کشور واکنش نشان داده است. در این گزارش چین، آمریکا را متهم به اعمال سیاست های دوگانه و ریاکارانه می کند.

در بخشی از این گزارش آمده است، آمریکائی ها با خطر روزافزون جنایات خشونت آمیز، تبعیض نژادی، نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود مواجه اند.

اما خبرنگار سرویس جهانی بی بی سی در پکن می گوید این روند رایج انتقاد و واکنش به انتقاد است که سالانه انجام می گیرد و تقریبا هیچ تاثیری بر روابط دیپلماتیک بین دو کشور ندارد.

به عنوان مثال در تازه ترین تحول، دو کشور در زمینه همکاری های نظامی، مذاکرات خود را در پکن آغاز کرده اند.

واکنش چین در پی گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره حقوق بشر در سراسر جهان، صورت گرفت.

در گزارش سالانه آمریکا آمده است که وضعیت حقوق بشر در چین در سال 2008 در بعضی زمینه ها وخیم تر شده است.

این گزارش چین را به آزار مخالفان و سرکوب اقلیت های قومی متهم می کند.

گزارش سالانه آمریکا یک هفته پس از آن منتشر شد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه این کشور طی سفرش در چین گفت که همکاری های دو کشور باید ادامه یابد.

فعالان حقوق بشر از خانم کلینتون به دلیل آنکه درباره موضوع حقوق بشر در چین چیزی نگفت، انتقاد کردند. اما وزیر امور خارجه آمریکا گفت که در طول سفرش، با همتای چینی خود مذاکرات بی پرده ای در این باره داشته است.

ما ژازو، وزیر امور خارجه چین نیز در واکنش به گزارش سالانه آمریکا گفته است که چین به شدت با هر کشوری که به بهانه "حقوق بشر" بخواهد در مسائل داخلی اش دخالت کند، مخالفت خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی چین نیز در همین راستا اعلام کرده است که گزارش آمریکا تلاش های تاریخی چین برای ترویج حقوق بشر را نادیده گرفته است.

مطالب مرتبط