اوباما استراتژی خروج از عراق را تشریح کرد

باراک اوباما در کمپ لژون سخنرانی می کند - 27 فوری 2009
Image caption وی در "کمپ لژون" در کارولینای شمالی که پایگاه تفنگداران دریایی است استراتژی خود را تشریح کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برنامه خروج بخش اعظم نیروهای آمریکایی از عراق تا پایان اوت 2010 را اعلام کرده است.

وی طی نطقی در پایگاه تفنگداران دریایی در کارولینای شمالی گفت که "ماموریت رزمی" آمریکا در عراق رسما تا آن زمان پایان خواهد یافت.

اما 35 هزار تا 50 هزار نفر از 142 هزار سربازی که هم اکنون در عراق مستقر هستند برای مشورت دادن به نیروهای عراقی، هدف گرفتن تروریست ها و حفاظت از منافع آمریکا تا سال 2011 آنجا باقی خواهند ماند.

آقای اوباما پیشرفت در عراق را ستود اما اخطار داد: "عراق هنوز ایمن نیست، و روزهای سختی پیش رو خواهیم داشت."

برخی دموکرات ها نگرانند که این جدول زمانی طولانی تر از آنچیزی است که آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی قول آن را داده بود.

آقای اوباما قبلا گفته بود که او ظرف 16 ماه پس از استقرار در کاخ سفید کلیه نیروها را از عراق خارج خواهد کرد.

پیشتر در ماه جاری وی دستور استقرار 17 هزار نیروی اضافی در افغانستان را داد و گفت این نیروها قرار بود به عراق اعزام شوند اما برای "رفع نیازهای فوری امنیتی" به افغانستان گسیل می شوند.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در سخنان خود در پایگاه لژون در کارولینای شمالی گفت که تیم امنیت ملی او یک "استراتژی تازه" را برای حضور آمریکا در عراق طراحی کرده است.

وی گفت براساس این استراتژی راه حل درازمدت برای عراق باید سیاسی باشد و مهم ترین تصمیم ها درباره آینده آن باید توسط عراقی ها گرفته شود.

وی گفت: "ما همچنین این واقعیت روشن را مد نظر قرار داده ایم که آمریکا دیگر نمی تواند عراق را منفک از سایر اولویت ها ببیند؛ ما با چالش تمرکز مجدد بر افغانستان و پاکستان روبرو هستیم؛ همچنین چالش برداشتن بار از دوش ارتش؛ و بازسازی اقتصاد در تکاپوی ما - و اینها چالش هایی است که از عهده آنها بر خواهیم آمد."

وی گفت که کلیه نیروهای آمریکایی تا پایان سال 2011، در راستای موافقتنامه ای که سال گذشته میان آمریکا و عراق امضا شد، از عراق خارج خواهند شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که او تشخیص می دهد که این "جنگی طولانی" بوده است و به سربازانی که در عراق خدمت کرده اند ادای احترام کرد:

"از فداکاری های کسانی که خدمت کرده اند سپاسگزارم، ما به سختی اما به طور منظم پیشرفت کرده ایم، ما عراق را به مردم آن کشور واگذار می کنیم، و ما کار پایان دادن به جنگ را شروع کرده ایم."

وی مستقیما مردم عراق را خطاب قرار داد و گفت این "ملتی بزرگ" است که علیرغم جبر، استبداد، تروریسم و خشونت فرقه ای به دلیل انعطاف پذیری، خود را حفظ کرده است.

وی ادامه داد: "بنابراین روی سخن من با مردم عراق است: اجازه دهید نیات آمریکا را واضح بیان کنم. آمریکا هیچ ادعایی بر خاک شما یا منابع شما ندارد."

"ما به حاکمیت ملی شما و ایثارگری های عظیمی که در راه مملکت خود انجام داده اید احترام می گذاریم. ما خواستار انتقال کامل مسئولیت حفظ امنیت عراق به عراقی ها هستیم."

وی گفت که دو کشور روابط آینده خود را بر اساس منافع و احترام مشترک خواهند ساخت.

نگرانی در مورد آینده

آقای اوباما گفت که درس هایی مهمی هست که باید از مناقشه عراق گرفته شود - از جمله اینکه آمریکا باید با اهدافی به دقت تعریف شده وارد جنگ شود، و باید هزینه های اقدام را به درستی بسنجد و "این هزینه ها را صادقانه با مردم آمریکا در میان بگذارد."

وی گفت در نتیجه همین درس هاست که او دستور بازبینی سیاست آمریکا در افغانستان را داده و هزینه های عراق و افغانستان را در بودجه دولت فدرال گنجانده است.

وی همچنین به ایران اشاره کرد.

آقای اوباما با تاکید بر اینکه آینده عراق از آینده منطقه وسیع تر خلیج فارس انفکاک ناپذیر است گفت که آمریکا اکنون "تعامل اصولی و پایدار با کلیه ملل منطقه که شامل ایران و سوریه خواهد شد را دنبال خواهدکرد."

او افزود که کریستوفر هیل سفیر تازه آمریکا در عراق خواهد بود. آقای هیل در گذشته مذاکره کننده اصلی در ارتباط با کره شمالی بود.

به نظر می رسد طرح مد نظر آقای اوباما، راه حلی میانه بین راه حل خروج سریعی که او در جریان مبارزات انتخاباتی خود مطرح کرد و خروج کندتر سربازان که فرماندهان ارتش آمریکا بر آن تاکید می کنند باشد.

آقای اوباما می خواهد تنها دو تیپ از سربازان آمریکایی را در سال جاری میلادی از عراق خارج کند.

مایک سارجنت خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید که اوضاع امنیتی در عراق اکنون بهتر از گذشته است و مردم می گویند آماده هستند شاهد خروج نیروهای آمریکایی باشند.

با این حال به گفته خبرنگار ما برخی مردم عمیقا نگرانند که پس از غیبت نیروهای رزمی آمریکا دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید که هرچند نیروهای عراقی اکنون خیلی مجهزتر و آموزش دیده تر از قبل هستند، اما آنها هنوز در بسیاری بخش ها به نیروهای آمریکایی وابستگی دارند و بخش بزرگی از حمایت مالی و سیاسی آمریکا ممکن است تا سال ها مورد نیاز باشد.

آقای اوباما پیشتر در جلسه دیدار با رهبران احزاب جمهوری خواه و دموکرات آنها را در جریان برنامه خود برای عراق قرار داده بود.

پیش از جلسه نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان رقم 50 هزار سرباز باقی مانده را زیاد توصیف کرد و گفت باید توجیه ماندن این تعداد سرباز ارائه شود.

جان مک هیو، یکی از اعضاء ارشد حزب جمهوری خواه در کنگره که در جلسه دیدار با آقای اوباما حضور داشته از آقای اوباما نقل کرد که در صورت نیاز و افزایش خشونت ها در عراق درباره تعداد سربازان آمریکایی حاضر در عراق تجدیدنظر خواهد شد.

مطالب مرتبط