آمریکا نشست نژادپرستی سازمان ملل را تحریم کرد

Image caption در نشست دوربان در سال 2001، اعتراض هایی علیه اسرائیل و سیاست های آن مطرح شد

یک مقام دولت آمریکا گفت که این کشور همراه با اسرائیل و کانادا، نشست سازمان ملل درباره نژادپرستی را تحریم می کند.

این نشست قرار است بیستم تا بیست و چهارم آوریل امسال در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

این مقام آمریکایی گفت این کشور تنها در صورتی در نشست "دوربان دو" شرکت می کند که در پیش نویس سند نهایی آن تغییراتی صورت گیرد.

اسرائیل از این موضع دولت آمریکا ستایش کرده است. زیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است که این نشست تحت عنوان مبارزه با نژادپرستی، ضد اسرائیلی و ضد یهودی است.

او خواهان آن شده که سایر کشورها رویه آمریکا را در تحریم این نشست در پیش گیرند.

از مدتها پیش در گروه های مقدماتی بر سر این پیش نویس بحث هایی صورت گرفته است. در این پیش نویس دولت اسرائیل مورد انتقاد شدیدی قرار گرفته است.

نشست اول دوربان هشت سال پیش در شهر دوربان آفریقای جنوبی برگزار شد و در قطعنامه نهایی آن از اسرائیل انتقاداتی مطرح شد و صهیونیسم را به نژادپرستی تشبیه کرد. در آن سال، اسرائیل و آمریکا در روز چهارم این نشست در اعتراض به متن پیش نویس قطعنامه نهایی از نشست خارج شدند.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از قبل اعلام کرده بود که این کشور در نشست دوم دوربان و مذاکرات مقدماتی مربوط به آن شرکت نمی کند اما دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا پس از روی کار آمدن اعلام کرد که این کشور در بحث مقدماتی این نشست که اواسط فوریه امسال در ژنو برگزار شد، شرکت می کند.

مقام های وزارت امور خارجه آمریکا که در این مذاکرات شرکت کرده اند با مفاد پیش نویس مطرح شده مخالفت کرده و خواهان تغییر آن شدند. این مقام ها تاکید کرده اند که آمریکا دیگر در بحث های مربوط به "دوربان دو" شرکت نخواهند کرد.

برخی خبرگزاری ها به نقل از مقام های آمریکایی گفته اند که این کشور بر برخی کشورهای اروپایی برای تحریم این نشست فشار وارد می کند. احتمال تحریم نشست از سوی بریتانیا و فرانسه وجود دارد.

در متنی که آمریکا به آن معترض است، به اسرائیل و سیاست های این کشور که "نژادپرستانه" خوانده شده، اشاره شده است. این متن نهایی نیست و هنوز توافقی بر سر آن حاصل نشده است.