دادستانی ترکیه به دنبال محل دفن کردهای کشته شده

Image caption تطاهرات کردهای ترکیه در دیاربکر

دادستانی در ترکیه دستور حفر چندین نقطه را صادر کرده که انتظار می رود محل دفن کردهای کشته شده در سال های دهه نود میلادی باشد.

صدها نفر از کردهای ترکیه در اوج درگیری ها با نیروهای دولتی این کشور در آن سال ها ناپدید شدند.

وکلای حقوق بشر می گویند بسیاری از ناپدید شدگان آخرین بار با نیروهای امنیتی ترکیه دیده شدند.

بحران کردهای ترکیه از سال های دهه 80 میلادی و به دنبال تلاش برخی گروه های کرد برای تشکیل یک کردستان مستقل آغاز شد. این درگیری ها تا کنون ادامه دارد.

نزدیک به چهل هزار نفر تا کنون در این درگیری ها کشته شده اند.

سارا رینسفورد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید بیش از هفتاد خانواده پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر پیدا شدن گوری در سیلوپی در نزدیکی مرز با عراق از دادستانی این شهر درخواست کمک کردند.

دادستان نیز دستور حفر چندین مکان را صادر کرده است.

یک محل دیگر متعلق به شرکت نفتی بوتاش نیز قرار است مورد کند و کاو قرار گیرد.

وکلای حقوق بشر خواهان آن هستند که بخشی از گورستان شهرداری نیز حفاری شود. آنها می گویند در این مکان گور دسته جمعی کردهای کشته شده وجود دارد.

صدها نفر از شهروندان غیرنظامی کرد از اواسط دهه هشتاد میلادی ناپدید شده اند که انتظار می رود بیشتر آنها کشته شده باشند.

وکلای ناپدید شدگان خواهان آن هستند که چندین مکان حفاری شود. آنها این درخواست را پس از آن مطرح کردند که یک مامور پیشین امنیتی ترکیه که در حال حاضر در خارج از این کشور پنهان شده، اطلاعاتی درباره شکنجه و اعدام شهروندان کرد ترکیه منتشر کرد.

بازداشت چند عضو فعال و بازنشسته ارتش ترکیه در ارتباط با برخی تلاش ها برای سرنگونی دولت این کشور موجب شد تا این وکلا به حجم فعالیت های خود اضافه کنند.

برخی از بازداشت شدگان، در سال های دهه نود میلادی، از فرماندهان نظامی این کشور در بحران کردهای ترکیه بودند.

این وکلا خواهان آن هستند که دادستانان رسیدگی کننده به پرونده بازداشت شدگان ارتش، حوزه فعالیتی خود را گسترش دهند و در مورد جرایم علیه کردهای ترکیه نیز تحقیق کنند.

مطالب مرتبط