کلمبیا یکی از رهبران شورشیان را به دام انداخت

Image caption دولت کلمبیا در بیش از چهار دهه گذشته درگیر مبارزه با شورشیان فارک بوده است

سربازان نیروی امنیتی کلمبیا پس از درگیری مسلحانه با اعضاء یک گروه شورشی مارکسیست، یکی از بدنام ترین آدم ربایان این کشور را به دام انداختند.

سربازان دولتی با شورشیان گروه نیروی مسلح انقلابی کلمبیا (Farc - فارک) در منطقه کوهستانی سوماپاز در ایالت مرکزی کاندینامارکا درگیر شدند و پس از کشتن ده نفر از شورشیان، هشت نفر دیگر از آنها را به دام انداختند.

در میان افراد به دام افتاده، یکی از رهبران این گروه به نام "El Negro Antonio" (معادل اسپانیایی "آنتونیو سیاهه") دیده می شد که دولت کلمبیا در بیش از یک دهه گذشته در تلاش برای بدام انداختن او بوده است.

در جریان این درگیری یک سرباز دولتی نیز کشته شد و یک قربانی آدم ربایی نجات پیدا کرد.

"آنتونیو سیاهه" یک چریک فارک است که علیه او 33 حکم بازداشت صادر شده است.

این بازداشت ضربه ای بزرگ به شورشیان فارک محسوب می شود؛ نه تنها به دلیل شمار شورشیان کشته و دستگیر شده، بلکه به این دلیل که مانعی در برابر تلاش های این گروه جهت باز کردن مجدد یک مسیر عملیاتی به سمت بوگوتا، پایتخت کلمبیا ایجاد کرد.

"آنتونیو سیاهه" از این مسیر برای انتقال قربانیان آدم ربایی های فارک از بوگوتا به جنگل های پست تحت کنترل شورشیان استفاده می کرد.

شورشیان فارک در پنج سال گذشته و با حمایت آمریکا از ارتش این کشور غلبه پیشین را بر نیروهای دولتی نداشته اند و تحت هدایت آلفونسو کانو، رهبر جدید خود در تلاش بوده اند دوباره ابتکار عمل را به دست بگیرند.

آنها قصد دارند جنگ خود با دولت که از بیش از چهار دهه قبل ادامه یافته را به شهرها و به ویژه به بوگوتا بکشانند که تاثیر حملات در آنجا به مراتب بیشتر از درگیری در مناطق غیرشهری است.

مطالب مرتبط