قرقیزستان: آماده دور تازه گفتگو با آمریکا هستیم

مناس
Image caption آمریکا هر سال مبلغ یکصد و پنجاه میلیون دلار به عنوان حق استفاده از این پایگاه و شصت میلیون دلار نیز به عنوان اجاره بهای محل به دولت قرقیزستان پرداخت می کرده است

رئیس جمهوری قرقیزستان در باره آینده پایگاه هوایی مناس به بی بی سی گفته که درها برای مذاکرات بعدی با آمریکا باز است.

قربان بیک باقی اف روز چهارشنبه (چهار مارس)، در اولین گفتگو با رسانه ای غربی پس از بسته شدن پایگاه مناس گفت، در حال حاضر مذاکره ای میان آمریکا و قرقیزستان در جریان نیست.

آقای باقی اف، که در پایان ماه فوریه تصمیم گرفت پایگاه نظامی آمریکا در این کشور را تعطیل کند، گفت هنوز منتظر است آمریکایی ها به دولتش بگویند در ارتباط با این پایگاه چه پیشنهادی دارند.

آقای باقی اف گفت توافق قبلی برای استفاده از پایگاه هوایی مناس از اعتبار ساقط شده اما قرقیزستان برای توافقات جدید آماده است.

او گفت: "درهای مذاکره بسته نیست. ما برای پیشنهادات جدید آمریکا که با هدف تثبیت اوضاع در افغانستان طرح ریزی شده باشد، آماده ایم."

رئیس جمهوری قرقیزستان گفت که کشورش و آمریکا باید در ارتباط با چارچوب این توافق گفتگو کنند اما تا کنون گفتگویی قاطع میان آنها صورت نگرفته است.

آقای باقی اف گفت علیرغم کوچک بودن قیزقزستان، این کشور لایق رفتاری احترام آمیز است و همین طور این که نباید مورد بی اعتنایی قرار گیرد.

او گفت: "باید به ما احترام بیشتری گذاشته شود، چه از سوی آمریکا و چه از سوی روسیه. ما تصمیم گرفتیم پایگاه مناس را ببندیم چون پیشنهادات ما سال ها مورد بی اعتنایی آمریکا قرار گرفت و من چنین ارتباطی را برابر نمی دانم."

پارلمان قرقیزستان به نیروهای آمریکایی شش ماه فرصت داده تا پایگاه مناس را تخلیه کنند و آن را تحویل دهند.

آقای باقی اف هنگام اعلام تصمیم به بستن پایگاه هوایی آمریکا گفته بود که دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه وعده داده است مبلغ دو میلیارد دلار کمک اقتصادی در اختیار قرقیزستان قرار دهد.

پیش از این به نقل از رئیس جمهوری قرقیزستان گزارش شده بود که ادامه فعالیت پایگاه هوایی آمریکا در این کشور با توجه به دلایل اقتصادی و نگرانی افکار عمومی، به صلاح نیست.

آمریکا هر سال مبلغ یکصد و پنجاه میلیون دلار به عنوان حق استفاده از این پایگاه و شصت میلیون دلار نیز به عنوان اجاره بهای محل به دولت قرقیزستان پرداخت می کرده است.

ارتش آمریکا از پایگاه هوایی مناس به منظور حمایت تدارکاتی از نیروهای این کشور در افغانستان استفاده می کرده است و مقامات آمریکایی گفته اند که تعطیل این پایگاه، عملیات نظامی در افغانستان را متوقف نخواهد کرد.

مسیر اصلی ارسال تدارکات برای نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان از خاک پاکستان عبور می کند اما در ماه های اخیر، کاروان های تدارکاتی نیروهای ائتلاف هنگام عبور از گذرگاه خیبر در داخل خاک پاکستان، هدف حملات مکرر شورشیان مسلح قرار گرفته اند و به همین دلیل، امکان بهره برداری بیشتر از این پایگاه مطرح شده بود.

پایگاه مناس در دسامبر سال 2001 به منظور حمایت تدارکاتی از عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان در اختیار نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت اما روسیه، که کشورهای آسیای مرکزی را حوزه نفوذ خود می داند، با ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه مخالفت ورزیده و خواستار بسته شدن پایگاه هوایی مناس بوده است.

رئیس جمهوری قرقیزستان "ابتکار بیشکک" را پیشنهاد داده است. بنا به این طرح حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و رهبران طالبان می توانند تحت نظر سازمان ملل متحد از قرقیزستان برای انجام گفتگوهای خود استفاده کنند.

او به این نکته اشاره کرد که برای استقرار ثبات افغانستان همه تلاش های ممکن و نه فقط نظامی، باید در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط