دادگاه مظنونان به قتل حریری آغاز می شود

Image caption قتل آقای حریری در سال 2005 خشم عمومی را در لبنان برانگیخت

دادگاه بین المللی رسیدگی به اتهام های مظنونان به قتل رفیق حریر، نخست وزیر پیشین لبنان بطور رسمی آغاز می شود.

این دادگاه که در لاهه برگزار می شود احتمالا برای بررسی شواهد جمع آوری شده در جریان تحقیقات سازمان ملل متحد درباره این قتل تا پنج سال زمان نیاز خواهد داشت.

آقای حریری که سیاستمداری مخالف نفوذ سوریه در لبنان به شمار می رفت، همراه 22 نفر دیگر در سال 2005 در جریان یک بمبگذاری در بیروت کشته شد و متحدان سیاسی او مقام های سوریه را مسئول این قتل قلمداد کردند.

با این وجود سوریه دست داشتن در این حادثه را رد کرد. چهار نفر در ارتباط با این حادثه بازداشت هستند اما هنوز اتهامی متوجه آنها نشده است.

چهار فرد دستگیر شده عبارتند از ژنرال جمیل الصیاد (رئیس پیشین اداره امنیت عمومی)، ژنرال علی حاج (رئیس پیشین پلیس)، ژنرال ریموند آذر (رئیس پیشین اطلاعات ارتش)، و مصطفی حمدان (فرمانده گارد ریاست جمهوری) که از فرماندهان طرفدار سوریه به شمار می روند.

به نظر می رسد احتمال اینکه این چهار نفر اولین کسانی باشند که به عنوان متهم در دادگاه حاضر شوند زیاد است، هر چند تاریخی برای محاکمه آنها اعلام نشده است.

Image caption رابین وینسنت منشی دادگاه بر لزوم مخفی نگه داشتن شواهد موجود تاکید کرد

در هفته گذشته سه غیرنظامی (دو لبنانی و یک فرد اهل سوریه) که در ارتباط با این پرونده بازداشت شده بودند، از بازداشت آزاد گردیدند.

این دادگاه ویژه که در سال 2007 توسط سازمان ملل متحد تشکیل شد 11 قاضی دارد و روز یکشنبه اول مارس در طی مراسمی رسمی آغاز بکار می کند.

دادستان این دادگاه از روز آغاز به کار دادگاه 60 روز فرصت دارد تا درخواست رسمی خود برای انتقال مظنونین و شواهد مربوط به پرونده را تسلیم دولت لبنان کند.

حادثه ترور رفیق حریری چنان واکنشی در جامعه لبنان ایجاد کرد که سوریه مجبور شد پس از 30 سال نیروهای خود را از لبنان خارج کند.

مطالب مرتبط