سفر نماینده ویژه گروه چهار جانبه صلح به غزه

Image caption سفر آقای بلر به غزه قبلا به دلایل امنیتی لغو شده بود

پیشاپیش از برگزاری کنفرانس بین المللی اهدای کمک به بازسازی غزه، تونی بلر، نماینده ویژه گروه چهار جانبه صلح در خاورمیانه، برای اولین بار از زمانی که به این پست منصوب شده است، از نوار غزه دیدن کرده است.

هدف از سفر آقای بلر، که پیش از پذیرفتن این پست، نخست وزیر بریتانیا بوده، وارسی تخریب هایی است که از حملات 22 روزه اسرائیل به این منطقه بر جای مانده است.

گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه شامل کشورهای آمریکا و روسیه و همچنین اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد می شود.

پس از حملات اخیر اسرائیل به غزه شماری از شخصیت های عالی رتبه از این منطقه دیدن کرده اند و سفر غیر منتظره آقای بلر تازه ترین نمونه از این دست سفرهاست.

ماتیو دویل، سخنگوی آقای بلر گفت با این که او در این سفر با اعضای گروه حماس که کنترل این اراضی را در دست دارد، دیداری نخواهد داشت اما این سفر با هماهنگی این گروه صورت گرفته است.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا گروه حماس را به رسمیت نمی شناسند و آن را یک سازمان تروریستی توصیف کرده اند.

آقای بلر روز یکشنبه (اول مارس)، با تجار و کسبه محلی و همچنین هدایت کننده ماموریت امدادرسانی سازمان ملل متحد در یکی از مدارس این سازمان در شمال غزه ملاقات و در باره نیازهای بازسازی در این منطقه گفتگو کرده است.

روز دوشنبه (دوم مارس)، کنفرانس بین المللی اهدای کمک به بازسازی غزه در مصر برگزار خواهد شد و آقای بلر قرار است ارزیابی خود از وضعیت تخریب و بازسازی های لازم در غزه را به این گردهمایی گزارش کند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید که برای بازسازی نوار غزه پس از حملات اسرائیل به این منطقه، حدود سه میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد.

سازمان ملل گفته است که در حالی که کشورهای اهدا کننده کمک مبالغ قابل توجهی اهدا کرده اند، اسرائیل و مصر مرزهای خود با غزه را مسدود نگه داشته اند و فقط اجازه می دهند که امدادهای خیلی ابتدایی وارد این منطقه شود.

سازمان ملل می گوید به همین دلیل هیچ مصالح ساخت و ساز ضروری به غزه راه نیافته است.

ریزش تونل

مقامات بیمارستانی در غزه می گویند پنج نفر در یکی از تونل های قاچاق کالا که در مرز این اراضی با مصر حفر شده بود، جان باخته اند. این افراد سرگرم انتقال کالا از مصر به غزه بوده اند که تونل فرو ریخته است و آنها زیر آوار کشته شده اند.

دست کم یک نفر دیگر هنوز مفقود الاثر است.

بنا به گزارش ها از این منقطه علت ریزش تونل، واقع در جنوب غزه، احتمالا بارندگی شدید بوده است.

زمین اطراف گذرگاه رفح، که اغلب تونل ها در آن حفر شده، شنی است و استحکام کمی دارد.

شمار زیادی از فلسطینیان ساکن غزه در اثر ریزش تونل های قاچاق کالا کشته شده اند اما صنعت قاچاق همچنان یکی از اصلی ترین روش های امرار معاش در این منطقه تلقی می شود.

ساکنان غزه به خاطر محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل به شدت به کالاهایی که از طریق این تونل ها قاچاق می شود، نیازمندند.

مطالب مرتبط