مدودف روابط روسیه با آمریکا را امیدوارکننده خواند

Image caption آقای مدودف نسبت به آینده روابط روسیه با آمریکا امیدوار است

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید بهبود روابط کشورش با ایالات متحده روندی امیدوار کننده را طی می کند.

آقای مدودف روز یکشنبه (اول مارس)، گفت دولت روسیه در ارتباط با برنامه سپر دفاع موشکی آمریکا از دولت باراک اوباما پیام های مثبتی دریافت کرده است.

سیستم سپر دفاع موشکی آمریکا، که شامل استقرار این تجهیزات در لهستان و جمهوری چک است، برنامه ای جنجال برانگیز بوده است.

آقای مدودف معتقد است که هدف طرح دفاع موشکی، که توسط دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، پیشنهاد شده، به طور غیر مستقیم روسیه بوده است. اما او انتظار دارد که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، رفتاری دوستانه تر با روسیه برقرار کند.

رئیس جمهوری روسیه افزود که امیدوار است در اولین ملاقاتش با آقای اوباما این موضوع را در میان بگذارد. قرار است دو مقام یک ماه دیگر در حاشیه اجلاس گروه بیست (G20)، با یکدیگر ملاقات کنند.

به دنبال اختلاف نظر روسیه و آمریکا درباره طرح دفاع موشکی و همچنین حمله نظامی روسیه به گرجستان، که باعث تضعیف روابط روسیه با آمریکا به بیشترین میزان خود پس از پایان جنگ سرد شد، تحلیلگران، سخنان امروز آقای مدودف را از جمله مثبت ترین نظراتی خوانده اند که از جانب روسیه در باره روابط این کشور با دولت جدید آمریکا ابراز شده است.

آقای مدودف در گفتگو با رسانه های اسپانیا، که متن آن در وبسایت کاخ کرملین منتشر شده است، گفت: "پیام های مثبتی در این زمینه از سوی مقامات دولت آمریکا به منتقل شده داست، که انتظار دارم بزودی در قالب پیشنهادات محکم ارائه شود."

رئیس جمهوری روسیه سال گذشته هشدار داد که اگر آمریکا از اجرای طرح سپر دفاع موشکی در شرق اروپا صرف نظر نکند، موشک های "اسکندر" خود را در کالینینگراد، منطقه ای واقع میان لیتوانی و لهستان مستقر خواهد کرد.

آمریکا می گوید سیستم دفاع موشکی از ایالات متحده و اروپا، در برابر تهدید موشکی "کشورهای یاغی"، از جمله ایران، محافظت خواهد کرد.

دولت روسیه گفته است که این طرح توازن نظامی اروپا را بر هم خواهد زد و اخطار داد که چاره ای جز نشانه رفتن موشک هایش به سوی این تجهیزات ضد موشکی نخواهد داشت.

روابط آمریکا و روسیه همچنین به دلیل دخالت مستقیم روسیه در مناقشه اوستیای جنوبی که اعلام استقلال از گرجستان کرده، متشنج بوده است.

آمریکا در ماه ژوئیه سال گذشته موافقتنامه ای را با جمهوری چک امضا کرد تا رادارهایی را به عنوان بخشی از سیستم دفاع موشکی در خاک آن کشور نصب کند.

دولت سابق آمریکا قصد داشت این مراکز را تا سال 2012 فعال کند.

آقای مدودف روز یکشنبه گفت: "روسیه از این بابت اصلا راضی نیست و نارضایتی ما کاملا مشهود است. انکار نمی کنم که خطرات بین المللی وجود دارد اما اجازه بدهید این خطرات را در کنار یکدیگر رفع کنیم نه با منزوی کردن یکدیگر."

رئیس جمهوری روسیه ضمن شکایت از نگرش جورج بوش در این زمینه گفت: "برخورد آقای بوش این بود که ما این سیستم را مستقر می کنیم چون آمریکا این طور تصمیم گرفته است."

هفته آینده هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا برای اولین بار با همتای روس خود سرگئی لاوروف دیدار خواهد داشت.

مطالب مرتبط