تفاوت های فرماندهی نظامی بوش و اوباما

رابرت گیتس
Image caption آقای گیتس می گوید آقای اوباما مطالب را بیشتر از جورج بوش تجزیه و تحلیل می کند

مدیریت باراک اوباما به عنوان فرمانده کل قوای نیروهای مسلح آمریکا چه تفاوتی با جورج بوش دارد؟

شاید هیچ کس نتواند به خوبی رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که در کابینه هر دو رئیس جمهوری خدمت کرده، به این سوال پاسخ دهد.

به همین خاطر زمانی که مجری شبکه ان بی سی در مصاحبه روز یکشنبه خود با آقای گیتس این سوال را مطرح کرد، وزیر دفاع آمریکا با لبخندی گفت: "به نظر می رسد این موضوع جالبی برای نوشتن یک کتاب باشد."

البته او بلافاصله اذعان کرد که پاسخ دادن به این سوال مشکل است.

به گفته آقای گیتس، آقای اوباما فردی است که مسائل مختلف را بیشتر از جورج بوش تجزیه و تحلیل می کند. آقای اوباما همچنین دوست دارد نظر همه افراد حاضر در جلسات را بشنود و اگر کسی وارد بحث نشود، شخصا از او می خواهد نظر خود را بیان کند.

به گفته آقای گیتس این یکی از تفاوت های باراک اوباما با جورج بوش است.

آقای گیتس درباره آقای بوش گفت: "آقای بوش هم به شنیدن نقطه نظرات مختلف علاقمند بود ولی تلاش نمی کرد اطمینان حاصل کند نظر همه افراد را شنیده است."

همزمان، دریاسالار مایک مولن از پاسخ به سوال شبکه سی ان ان درباره تفاوت های دو رئیس جمهوری در فرماندهی کل نیروهای مسلح آمریکا خودداری کرد.

به گفته آقای مولن که از دوره جورج بوش عهده دار فرماندهی ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکاست، باراک اوباما به دقت به نظرات مشاوران نظامی خود گوش می دهد.

آقای مولن گفت باراک اوباما مشتاق به شنیدن نظرات نظامیان درباره تصمیمات خود است.

او گفت: "گفتگوهای ما خیلی عمیق و جامع بوده است و من از دسترسی که به رئیس جمهوری دارم و میزان مشاوره ای که به او می دهم، احساس راحتی می کنم."

پس از شکست جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای نوامبر 2006 که به خاطر نارضایتی عمومی از وضع جنگ بود، جورج بوش رابرت گیتس را برای جانشینی دانالد رامسفلد به عنوان وزیر دفاع انتخاب کرد.

آقای گیتس در دوران عهده داری وزارت دفاع در کابینه بوش مسوولیت سیاست افزایش نیروهای نظامی آمریکا در عراق را بر عهده داشت.

او با شروع به کار دولت اوباما، مسوول سیاست خروج نیروهای رزمی آمریکا در عراق شده است.

آقای گیتس همچنین دریاسالار مایک مولن را به عنوان فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به جورج بوش معرفی کرد و او همچنان عهده دار این مسوولیت است.

مطالب مرتبط