اجلاس بین المللی کمک به غزه آغاز به کار کرد

کمکهای بین المللی برای غزه
Image caption بسیاری از ساکنان غزه به کمکهای بین المللی متکی هستند

اجلاس بین المللی کمک به بازسازی غزه با شرکت نمایندگان دهها کشور جهان کار خود را آغاز کرده است.

روز دوشنبه، 2 مارس (12 اسفند)، اجلاس بین المللی کمک به بازسازی ویرانی های جنگ در نوار غزه با شرکت مقامات ارشد و نمایندگان بیش از هفتاد کشور جهان در استراحتگاه ساحلی شرم الشیخ، مصر، برگزار شده است و انتظار می رود شرکت کنندگان متعهد شوند چند میلیارد دلار برای بازسازی این بخش از سرزمین های فلسطینی اختصاص دهند.

عملیات هوایی، دریایی و زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه روز 27 دسامبر سال گذشته آغاز شد و تا اعلام آتش بس از سوی دولت اسرائیل در روز 17 ماه بعد ادامه یافت و تلفات و خسارات گسترده ای را برجای گذاشت و در حال حاضر، هزاران تن از مردم غزه به کمک های بین المللی متکی هستند.

به گفته منابع فلسطینی، حملات اسرائیل به کشته شدن بیش از یکهزار و سیصد نفر، که اکثر آنان افراد غیرنظامی بودند، منجر شد و چند هزار زخمی نیز برجای گذاشت.

اسرائیل علت عملیات نظامی علیه نوار غزه را موشک پرانی گروه های افراطی فلسطینی به سوی خاک اسرائیل عنوان کرد که با خاتمه آتش بس موقت بین دو طرف در روز 17 سپتامبر و خودداری جنبش حماس از تمدید آتش بس، شدت گرفته بود.

در جریان درگیری غزه، سیزده شهروند اسرائیلی نیز کشته شدند که تعدادی از آنان در اثر اصابت موشک های فلسطینی به نقاط مسکونی در داخل اسرائیل جان خود را از دست دادند.

در حال حاضر، آتش بس موقت بین اسرائیل و حماس بر قرار است که هر از چندگاه، با عملیات نظامی دو طرف شکسته می شود.

شرط کمک غرب

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از جمله شرکت کنندگان در اجلاس شرم الشیخ است و انتظار می رود تعهد دولت خود به تامین حدود نهصد میلیارد دلار کمک به بازسازی غزه را اعلام دارد.

Image caption غرب خواستار نظارت تشکیلات به رهبری عباس بر نحوه هزینه کردن کمکهاست

خانم کلینتون در عین حال هشدار داده است که پرداخت این کمک مشروط به آن است که فلسطینیان خواست های دیپلماتیک گروه چهارگانه صلح خاورمیانه متشکل از آمریکا، روسیه، سازمان ملل و اتحادیه اروپا را برآورده سازند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده تاکید ورزید که کمک های بین المللی باید به نحوی هزینه شود که روند صلح بین فلسطینیان و اسرائیل را تقویت کند نه اینکه مانعی بر سر راه پیشرفت آن پدید آورد.

کمک کنندگان اصلی به بازسازی غزه به خصوص ایالات متحده و دولت های غربی گفته اند که کمک های مالی آنها باید زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس و صرفا برای کمک به بازسازی غزه هزینه شود و جنبش حماس، که بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط است، نباید به این منابع دسترسی داشته باشد و از آن برای عملیات نظامی بهره برداری کند.

ایالات متحده و شماری از دولت های غربی جنبش حماس را یک سازمان تروریستی دانسته و از تماس با این گروه تا زمانی که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناسد و استفاده از خشونت برای پیشبرد هدف های خود را نفی نکند خودداری کرده اند.

عربستان سعودی یکی دیگر از کمک کنندگان عمده به بازسازی غزه است و وعده داده است مبلغ یک میلیارد دلار را برای این منظور اختصاص دهد.

رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، وزیران خارجه روسیه و ژاپن، دبیرکل سازمان ملل متحد و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از دیگر شرکت کنندگان در این اجلاس هستند اما نمایندگان حماس یا اسرائیل در این همایش شرکت ندارند هر چند ارسال هر نوع کمکی به غزه مستلزم موافقت اسرائیل با گشایش گذرگاه های مرزی با این منطقه است.

مطالب مرتبط