اولین دیدار براون و اوباما

Image caption گوردون براون اولین رهبر اروپایی است که با باراک اوباما ملاقات می کند

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، به آمریکا سفر کرده تا برای اولین بار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کند.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که اگر آمریکا و بریتانیا همکاری نزدیک داشته باشند، تاثیر این دو کشور بر طرح های نجات اقتصاد جهان، "دو چندان" خواهد بود.

نیک رابینسون، دبیر اخبار بی بی سی در امور سیاسی می گوید آقای براون قرار است در طی امروز (3 مارس)، گفتگوهای خصوصی با آقای اوباما داشته باشد.

آقای براون اولین رهبر اروپایی است که با رئیس جمهور جدید آمریکا ملاقات می کند.

او همچنین پنجمین نخست وزیر بریتانیا خواهد بود که کنگره آمریکا را مورد خطاب قرار خواهد داد. آقای براون قرار است فردا (4 مارس)، در کنگره آمریکا حضور یابد.

آقای براون پیش از عزیمت به واشنگتن گفت که "تحت تاثیر" آقای اوباما قرار گرفته است: "فکر می کنم که در درجه اول با او به عنوان یک فرد ملاقات کنم. در ملاقات با چنین فردی مطمئنا نمی توان تحت تاثیر منش و قاطعیت او قرار نگرفت. منش و مصمم بودن آقای اوباما فقط در روانی کلام و رفتارش مشهود نیست بلکه در همدردی و دلسورزی او نسبت به آرمان هایش احساس می شود."

نخست وزیر بریتانیا افزود: "به نظر من تصویری که آقای اوباما از آمریکا برای جهانیان ترسیم کرده حاکی از دگرگونی در این کشور است چون او مرد غیرسفیدی است که به پست ریاست جمهوری دست یافته و در کاخی زندگی می کند (کاخ سفید)، که به دست بردگان سیاه پوست ساخته شده است. من فکر می کنم که به همین دلیل دیدگاه جهان نسبت به آمریکا در حال تغییر است."

با این که گفتگوهای دو مقام بر رکود اقتصاد در جهان متمرکز خواهد بود، انتظار می رود که آنها همچنین در باره وضعیت در افغانستان، عراق و درگیری اسرائیل با فلسطینیان گفتگو کنند.

بررسی وضعیت اقتصادی جهان توسط رهبران بریتانیا و آمریکا در حالی صورت می گیرد که ماه آینده اجلاس سران گروه بیست در لندن برگزار خواهد شد.

آقای براون برای ترغیب رشد اقتصادی و بهبود نظارت مالی، طرحی را پیشنهاد کرده که آن را "توافق جدید جهانی" خوانده است.

به دنبال اجلاس اضطراری رهبران اتحادیه اروپا، نخست وزیر بریتانیا گفت او با خود "پیامی روشن" از اروپا برای آمریکایی ها خواهد برد و آن این که برای مقابله با بحران اقتصاد جاری به "اقدامی بی پروا در سطح بین المللی" نیاز است.

انتظار می رود که او هنگام حضور در کنگره آمریکا از قانونگذاران این کشور بخواهد از طرح های حمایت گرانه اقتصادی اجتناب کنند.

به گفته دبیر اخبار بی بی سی در امور سیاسی، سیاستمداران آمریکایی تا کنون بیش از آن که نگران مشکلات اقتصادی جهان باشند در پی حل مشکلات و پرداختن به اولویت های اقتصادی داخل آمریکا هستند.

مطالب مرتبط