طرح درخواست‌های فلسطینیان در دیدار با هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در رام الله در کرانه غربی رود اردن با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده است.

این دیدار یک روز پس از دیدار و گفتگوی خانم کلینتون با رهبران اسرائیلی صورت می گیرد. خانم کلینتون در این دیدارها تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی را اجتناب ناپذیر خوانده و تشکیل کشور مستقل فلسطینی را به سود اسرائیل خوانده است.

انتظار می رود فلسطینیان در دیدار با خانم کلینتون بر باز شدن گذرگاه های مرزی غزه پافشاری کنند. آنها همچنین خواهان توقف فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در کرانه غربی اشغالی هستند.

در کنفرانس شرم الشیخ که روز دوشنبه این هفته برگزار شد، هیلاری کلینتون وعده کمک 900 میلیون دلاری برای بازسازی غزه را داد. قرار است بخشی از این کمک مالی برای بازسازی خرابی های گسترده غزه به کار گرفته شود.

نوار غزه توسط جنبش اسلامی حماس اداره می شود و بسیاری از کشورهای غربی از تماس با این گروه خودداری می کنند.

به همین جهت کمک های مالی بین المللی قرار است در اختیار دولت محمود عباس که مورد حمایت کشورهای غربی است، قرار بگیرد.

خانم کلینتون در رام الله با سالم فیاض، نخست وزیر دولت خودگردان نیز دیدار کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدارهای خود در اسرائیل بر ضرورت تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرده و از ادامه حمایت های آمریکا از اسرائیل خبر داده است.

بنیامین نتانیاهو که در حال حاضر مامور تشکیل دولت آتی اسرائیل است، از تشکیل کشور مستقل فلسطینی به صراحت حمایت نمی کند.

صائب عریقات، مشاور محمود عباس و مذاکره کننده ارشد فلسطینیان گفته است که هر دولت اسرائیلی که سر کار آید باید طرح "دو کشوری" را بپذیرد و به توافقات در مورد توقف فعالیت های شهرک سازی پایبند باشد.

آقای عریقات خواهان بازگشایی مرزهای غزه شده و تاکید کرده که دستور اخراج اعراب از برخی مناطق بیت المقدس شرقی باید منتفی شود.

مطالب مرتبط