محمود عباس: ایران در مسایل فلسطینیان دخالت نکند

Image caption این اولین دیدار کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه با محمود عباس است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از ایران خواست تا در مسایل فلسطینیان دخالت نکند.

آقای عباس این سخنان را در نشست مشترک مطبوعاتی با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا بیان کرد.

محمود عباس که رهبری جنبش فلسطینی فتح را نیز به عهده دارد گفت: "ما به ایرانیان و سایر کشورها می گوئیم که از دخالت در مسایل مربوط به ما خودداری کنند."

او افزود "این دخالت ها منفی است و به نفع فلسطینی ها یا ملت عرب نیست. آنها باید از دخالت خودداری کنند. آنها این دخالت را با هدف بر هم زدن آشتی میان گروه های فلسطینی انجام می دهند."

این در حالی است که ایران امروز کنفرانسی را با عنوان "فلسطین مظهر مقاومت، غزه قربانی جنایت" برگزار کرده و آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در آن سخنرانی کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی حل بحران فلسطین از طریق مذاکره با اسرائیل را مردود دانست و ضمن انتقاد از توافق صلح فلسطینیان با اسرائیل از جمله ایجاد تشکیلات خودگردان فلسطینی، که آن را دارای "ماهیت تحقیر آمیز و اهانت بار" توصیف کرد، گفت که اسرائیل "همان حکومت نیم بند و دروغین را هم با بهانه های واهی در مواردی زیر پای خود لگدکوب کرد."

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از اسرائیل به علت تخریب خانه های فلسطینی ها در بیت المقدس شرقی انتقاد کرده است.

خانم کلینتون برنامه اسرائیل برای تخریب دهها خانه در بیت المقدس شرقی را ناقض قوانین بین المللی خوانده و گفته است این اقدامات مفید نیست و مطابق با تعهدات اسرائیل در چارچوب "نقشه راه" به شمار نمی رود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که این مساله را با دولت اسرائیل و شهرداری بیت المقدس مطرح خواهد کرد.

قرار است حدود 80 خانه فلسطینی ها در بیت المقدس شرقی خراب شوند. اسرائیل می گوید این خانه ها بدون مجوز ساخته شده اند.

اسرائیل بیت المقدس را پایتخت ابدی خود می داند اما جامعه جهانی این ادعای اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد.

فلسطینیان خواهان تشکیل کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

مطالب مرتبط