06:38 گرينويچ - چهارشنبه 04 مارس 2009 - 14 اسفند 1387

اوباما: روابط آمریکا و بریتانیا محکمتر می شود

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

رئیس جمهوری آمریکا بر محکمتر شدن روابط این کشور با بریتانیا در دوره ریاست جمهوری خود تاکید نهاده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پس از ملاقات با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا که به آمریکا سفر کرده است، ضمن بررسی راه های حل مشکلات بین المللی و به خصوص مقابله با بحران اقتصادی کنونی، گفت که بین دو کشور روابط ویژه ای وجود دارد و افزود که این روابط پس از این "تنها می تواند محکمتر شود."

گوردون براون نخستین رهبر یک کشور اروپایی است که از زمان آغاز به کار آقای اوباما با وی دیدار و گفتگو می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با خبرنگاران، بریتانیا را "نزدیکترین و نیرومندترین" متحد ایالات متحده توصیف کرد و گفت که روابط بین دو کشور هرگز گسسته و تضعیف نخواهد شد.

آقای اوباما گفت که این نظر که ممکن است روابط ویژه با بریتانیا تحت تاثیر عواملی تضعیف شود نادرست است و روابط دو کشور با گذشت زمان تقویت خواهد شد و از "حمایت و فداکاری های" بریتانیا در افغانستان و عراق قدردانی به عمل آورد.

مقامات آمریکایی در برنامه ملاقات گوردون براون و باراک اوباما حضور آنان در یک نشست خبری مشترک را نگنجاندند اما مقامات بریتانیایی تاکید داشته اند که این تصمیم به منظور نشان دادن غیررسمی و دوستانه بودن فضای دیدار دو رهبر صورت گرفته و به معنی دست کم گرفتن سفر آقای براون نبوده است.

نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که هدف از سفر به آمریکا تجدید روابط ویژه دو کشور در دوره جدید است و این روابط را "همکاری زاده شده از ارزش های مشترک" توصیف کرد.

وی گفت که این همکاری بر عزم دو کشور برای مقابله با هرگونه چالشی مبتنی است و افزود که مهمترین چالشی که در حال حاضر فراروی رهبران کشورهای مختلف قرار دارد، تلاش برای حل مشکلات اقتصاد جهان است.

سخنرانی در کنگره

به گزارش منابع رسمی، محور اصلی مذاکرات یک ساعته نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آمریکا را مسایل اقتصادی تشکیل می داد و دو طرف بر دیدگاه مشترک خود بر سر لزوم اقداماتی برای تنظیم نظام بانکداری بین المللی تاکید نهادند.

بازار توکیو

سامان دادن به اقتصاد بحران زده جهان موضوع اصلی مذاکرات واشنگتن بود

گوردون براون در اوایل ماه آینده میزبانی اجلاس رهبران کشورهای گروه 20 ، متشکل از اقتصاد های پیشرفته و تعدادی از کشورهای در حال توسعه جهان را که در لندن برگزار می شود بر عهده خواهد داشت.

قرار است آقای براون روز چهارشنبه در اجلاس مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا سخنرانی کند و بحران اقتصادی کنونی همچنان موضوع اصلی این سخنرانی خواهد بود.

آقای براون پنجمین نخست وزیر بریتانیاست که در اجلاس مشترک کنگره ایالات متحده سخنرانی می کند و انتظار می رود در سخنان خود، مقابله با بحران اقتصادی حاضر را به نبرد علیه دولت های فاشیستی در خلال جنگ دوم جهانی تشبیه کند و خواستار اتحاد کشورهای مختلف برای پیروزی در این مبارزه شود.

وی همچنین علیه هر نوع اقدامی از سوی ایالات متحده یا کشورهای دیگر برای حمایت از صنایع داخلی از طریق وضع محدودیت های تجاری هشدار خواهد داد و چنین روشی را نا کارآمد و خطرناک توصیف خواهد کرد.

دولت آمریکا در لایحه ای که به منظور کمک به وضعیت اقتصادی این کشور به تصویب کنگره رسانده مجریان طرح های زیربنایی مشمول این قانون را ملزم کرده است که تنها از آهن و فولاد و کالاهای ساخت آمریکا در اجرای این طرح ها استفاده کنند و در عین حال، هر اقدامی را که مغایر تعهدات تجاری بین المللی این کشور باشد نفی کرده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کانادا وجود چنین شرطی در قانون کمک اقتصادی آمریکا را مغایر اصل رقابت آزاد در بازارهای جهانی دانسته و هشدار داده بودند که چنین رویکردی می تواند باعث شود کشورهای دیگر نیز به سیاست های حمایتی روی آورند و بحران اقتصادی کنونی را وخیم تر سازند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.