18:08 گرينويچ - چهارشنبه 04 مارس 2009 - 14 اسفند 1387

براون در کنگره آمریکا حضور یافت

گوردون براون پنجمین نخست وزیر بریتانیاست که درکنگره آمریکا سخنرانی کرده است

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، امروز (4 مارس)، در اجلاس مشترک سنا و مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که پیام مشترک بریتانیا و آمریکا به ایران پیامی ساده است و آن این که غرب آماده است تا ایران به جامعه بین المللی بپیوندد. اما قبل از آن ایران باید به تهدیدات خود و غنی سازی اورانیوم پایان دهد.

آقای براون خطاب به کنگره آمریکا گفت بریتانیا حاضر است با کشورهایی که آماده اند خطر گسترش جنگ افزارهای هسته ای را کاهش دهند، بی وقفه همکاری کند.

نخست وزیر بریتانیا در ارتباط با بحران خاورمیانه گفت که کشورش همراه با آمریکا به عنوان شرکای صلح خاورمیانه بی وقفه تلاش خواهد کرد کشور مستقل فلسطین در جوار اسرائیل تشکیل شود. او گفت این طرح امنیت اسرائیل را تضمین می کند.

آقای براون روز چهارشنبه در ارتباط با بحران مالی جهان در اجلاس مشترک سنا و مجلس نمایندگان آمریکا گفت که آمریکا باید در کنار شرکای بین المللی خود برای حل مشکلات اقتصادی جهان تلاش کند.

او گفت هرگز در گذشته سابقه نداشته است که جهان تا این حد به همکاری بین المللی نیاز داشته باشد.

او خواستار نظام بانکداری جدید شد تا از زیاده روی ها جلوگیری شود، اقتصاد جهان با نرخ بهره پایین حمایت شود و به بازارهای نوظهور کمک شود که بانک های خود را از نو بسازند. هدف از سفر آقای براون به آمریکا و ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا بررسی کساد اقتصادی در سطح جهان بوده است.

پیشتر رئیس جمهوری آمریکا بر محکمتر شدن روابط این کشور با بریتانیا در دوره ریاست جمهوری خود تاکید کرده بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پس از ملاقات با گوردون براون ضمن بررسی راه های حل مشکلات بین المللی و به خصوص مقابله با بحران اقتصادی کنونی، گفت که بین دو کشور روابط ویژه ای وجود دارد و افزود که این روابط پس از این "تنها می تواند محکمتر شود."

گوردون براون نخستین رهبر یک کشور اروپایی است که از زمان آغاز به کار آقای اوباما با وی دیدار و گفتگو می کند.

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با خبرنگاران، بریتانیا را "نزدیکترین و نیرومندترین" متحد ایالات متحده توصیف کرد و گفت که روابط بین دو کشور هرگز گسسته و تضعیف نخواهد شد.

آقای اوباما گفت که این نظر که ممکن است روابط ویژه با بریتانیا تحت تاثیر عواملی تضعیف شود نادرست است و روابط دو کشور با گذشت زمان تقویت خواهد شد و از "حمایت و فداکاری های" بریتانیا در افغانستان و عراق قدردانی به عمل آورد.

مقامات آمریکایی در برنامه ملاقات گوردون براون و باراک اوباما حضور آنان در یک نشست خبری مشترک را نگنجاندند اما مقامات بریتانیایی تاکید داشته اند که این تصمیم به منظور نشان دادن غیررسمی و دوستانه بودن فضای دیدار دو رهبر صورت گرفته و به معنی دست کم گرفتن سفر آقای براون نبوده است.

نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که هدف از سفر به آمریکا تجدید روابط ویژه دو کشور در دوره جدید است و این روابط را "همکاری زاده شده از ارزش های مشترک" توصیف کرد.

او گفت که این همکاری بر عزم دو کشور برای مقابله با هرگونه چالشی مبتنی است و افزود که مهمترین چالشی که در حال حاضر فراروی رهبران کشورهای مختلف قرار دارد، تلاش برای حل مشکلات اقتصاد جهان است.

گوردون براون در اوایل ماه آینده میزبانی اجلاس رهبران کشورهای گروه 20 ، متشکل از اقتصاد های پیشرفته و تعدادی از کشورهای در حال توسعه جهان را که در لندن برگزار می شود بر عهده خواهد داشت.

آقای براون پنجمین نخست وزیر بریتانیاست که در اجلاس مشترک کنگره ایالات متحده سخنرانی کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.