چین 'سخت ترین سال' را تجربه خواهد کرد

تالار بزرگ خلق پکن
Image caption چین یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است

ون جیابائو نخست وزیر چین گفته است که سال آتی به دلیل بحران اقتصادی دشوارترین سالی است که این کشور در عصر نوین با آن روبرو خواهد بود.

آقای ون در نطقی در پارلمان گفت که یک برنامه سرمایه گذاری به ارزش 500 میلیارد دلار به عنوان راهی برای به حرکت درآوردن اقتصاد وجود دارد.

وی همچنین اعلام کرد هدف دولت رسیدن به رشد 8 درصدی - سالانه - و افزایش مصرف و بالا بردن سطح تقاضا برای کالاهای مصرفی است.

جلسه سالانه کنگره خلق ملی چین با نطق آقای ون جیابائو گشایش یافت.

معلوم نیست که برنامه سرمایه گذاری که آقای ون به آن اشاره کرد علاوه بر 586 میلیارد دلاری است که در ماه نوامبر برای احیای اقتصاد اختصاص داده شده بود یا خیر.

نخست وزیر چین گفت امیدوار است 9 میلیون شغل در شهرها ایجاد شود و بودجه دولت های محلی 25 درصد افزایش یابد تا بتوانند پول بیشتری خرج کنند.

وی گفت: "در چین، یک کشور درحال توسعه با جمعیت یک و سه دهم میلیاردی، حفظ میزان مشخصی از رشد اقتصادی برای گسترش اشتغال برای شهرنشینان و روستانشینان، افزایش درآمد مردم و تضمین ثبات اجتماعی، ضروری است."

تاثیر جهانی

آقای ون با صراحت گفت که چین از بحران مالی جهانی رنج می برد و اذعان کرد که کشور برنامه های مناسبی در زمینه تامین اجتماعی و بهداشت عمومی ندارد.

اما او گفت خرسند است که چین خواهد توانست بر چالش های بی سابقه جاری فائق آید.

آقای ون به سه هزار نماینده حاضر در چشمگیرترین رویداد سالانه حزب کمونیست گفت: "ما کاملا مطمئن هستیم که بر مشکلات و چالش ها فائق خواهیم آمد و ما شرایط و توانایی این کار را داریم."

درخلال امیدها نسبت به اعلام احتمالی طرح گسترش بسته محرک اقتصادی توسط آقای ون، بهای سهام در اطراف جهان جهش کرد.

پیشتر چین گفت که امسال مخارج نظامی اش را 14 و نه دهم درصد افزایش می دهد به طوری که به 480 میلیارد و 600 میلیون یوان (70 میلیارد و 200 میلیون دلار) خواهد رسید.

مطالب مرتبط