استفاده از بولدوزر در 'عملیات خرابکاری' در اسرائیل

حمله با بولدوزر در ماه اوت سال گذشته
Image caption سال گذشته دو مورد عملیات خرابکاری با استفاده از بولدوزر در بیت المقدس گزارش شد

راننده یک بولدوزر که ظاهرا در صدد دست زدن به عملیات خرابکاری در اسرائیل بود هدف اصابت گلوله قرار گرفته است.

به گفته پلیس بیت المقدس، این حادثه روز پنجشنبه، 5 مارس (15 اسفند) در یکی از خیابان های پر رفت و آمد شهر بیت المقدس روی داد و در اثر اقدام عمدی راننده، بولدوزر با دو اتومبیل پلیس و یک دستگاه اتوبوس که در زمان حادثه سرنشینی نداشت، برخورد و آنها را واژگون کرد.

در ادامه این ماجرا، راننده بولدوزر هدف اصابت گلوله ماموران پلیس قرار گرفت هر چند برخی منابع خبری محلی گفته اند که یک راننده تاکسی عبوری مسئول تیراندازی به سوی راننده بوده است.

به گفته حاضران در صحنه، راننده بولدوزر که ظاهرا به شدت زخمی شده بود با آمبولانس از محل حادثه انتقال یافت اما منابع پلیس بعدا اعلام کردند که وی کشته شده است.

به نقل از سخنگوی پلیس شهر بیت المقدس گزارش شده که مقامات امنیتی احتمال می دهند این حادثه یک "عملیات تروریستی" بوده باشد اما وی جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نداد.

این سومین مورد از استفاده از بولدوزر برای دست زدن به عملیات خرابکاری در اسرائیل در خلال کمتر از یک سال است.

روز 2 ژوئیه سال گذشته، که یک اسرائیلی عرب تبار یک دستگاه بولدوزر را به سرعت در خیابان های پر رفت و آمد بیت المقدس شرقی به حرکت در آورد و در نتیجه برخورد عمدی بولدوزر با چند دستگاه اتومبیل سواری و اتوبوس، سه نفر کشته و حدود پنجاه نفر زخمی شدند.

در آن حادثه، تعدادی اتومبیل زیر بولدوزر خرد شد و یک دستگاه اتوبوس حامل مسافر در اثر برخورد مکرر بولدوزر با آن، به شدت آسیب دید و سرانجام، راننده بولدوزر به ضرب گلوله از پای در آمد.

به گفته پلیس اسرائیل، یکی از ساکنان عرب بیت المقدس شرقی بولدوزری را که برای انجام عملیات ساختمانی در این محل مستقر بود برای اجرای عملیات خود به کار گرفت.

روز 22 ژوئیه همان سال نیز فردی که از وی به عنوان یک اسرائیلی عرب تبار ساکن شرق بیت المقدس نام برده شد، به عملیات مشابهی دست زد که در جریان آن، چند نفر در اثر برخورد بولدوزر با اتومبیل های عبوری زخمی شدند.

در این حادثه، راننده بولدوزر در اثر شلیک گلوله یک شهروند اسرائیلی زخمی شد و لحظاتی بعد، با شلیک ماموران پلیس از پای در آمد.

مطالب مرتبط