ناتو روابط را با روسیه از سر می گیرد

Image caption این اولین بار است که هیلاری کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس ناتو شرکت می کند

وزرای خارجه اعضای ناتو که امروز در بروکسل ملاقات داشتند، موافقت خود را برای از سر گیری روابط با روسیه اعلام کردند. این روابط سال گذشته به دلیل حمله نظامی روسیه با گرجستان قطع شده بود.

یاپ د هوپ شیفر، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو بعد از خاتمه اجلاس در بروکسل گفت که مذاکرات رسمی پس از اجلاس سران در ماه آوریل در اسرع وقت انجام خواهد شد.

روسیه از تصمیم وزاری ناتو استقبال کرد.

روابط ناتو با روسیه بعد از حمله نظامی این کشور به گرجستان، قطع شد ولی آقای شفر می گوید امیدوار است نمایندگان به از سر گیری روابط با روسیه رضایت دهند.

نماینده روسیه در ناتو از جنگ با گرجستان دفاع کرده و گفته است که هر گونه رابطه با کشورهای عضو ناتو با شرایطی که خود روسیه در نظر دارد صورت خواهد گرفت.

این اولین بار بود که هیلاری کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست ناتو شرکت داشت.

جاناتان مارکوس، گزارشگر مسائل دیپلماتیک در بی بی سی می گوید در حالی که وزرای خارجه خود را آماده شرکت در اجلاس سران ناتو در فرانسه و آلمان می کنند، فرصت مناسبی برای خانم کلینتون فراهم آمد تا خود را مطرح کند.

خانم کلینتون در اجلاس ناتو درخواست کرد تا کنفرانسی برای بحث درباره مسائل افغانستان، با حضور مقامات ارشد ناتو و کشورهایی با مواضعی مشترک، برگزار شود.

گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید که روابط حسنه با روسیه نقش مهمی در گشایش مسیرهای جدید برای انتقال تدارکات به داخل افغانستان دارد.

مطالب مرتبط